Genootschapszaken Eric-Jan Weterings Weekend van de Wetenschap "Gistermiddag betrad een wonderlijk heer mijn pad", vertelde historicus en archivaris Albert Meijer zaterdag 4 oktober. Op die dag organi seerde het Genootschap in het Zeeuws Museum een aantal presentaties tijdens het Weekend van de Wetenschap. De "wonderlijke heer" is de Itali aanse historicus Romolo Gandolfo, die Meijer in Middelburg toevallig tegen het lijf liep, op zoek naar handschriften van Samuel van de Putte (1690-1745). In 1989 publiceerde Meijer met Frank Lequin een boek over deze Zeeuwse ontdekkingsreiziger ("een jeugdzonde", volgens de auteur) in het kader van een VOC-manifestatie. Op zoek naar fondsen kwam Meijer bij een gedeputeerde terecht, die de onsterfelijke opmerking maakte: "Waarom bena dert u de VOC niet zelf?" De ontmoeting met de Italiaan was voor Meijer aanleiding internet in te duiken, waarna hij constateerde dat de afgelopen jaren zoveel meer over Van de Putte bekend is geworden dat "het boek nu wel twee keer zo dik kan worden". Of die uitgave er komt is nog de vraag, maar het Het inktpotje van Samuel van de Putte. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G 2137. zou mooi zijn als deze ruim geïllustreerd kan worden met afbeeldingen van Van der Puttes artefacten die het Genootschap bezit. Conservator Historische Voorwerpen Katie Heyning toonde - onder een dikke glazen kast - onder meer de oud ste kaart van Tibet, getekend door de ontdek kingsreiziger en een aantal etiketten, dagboek aantekeningen en een bijzonder inktpotje. Conservator Fossiele Botten Mare Bosselaers toonde en vertelde over het gehoororgaan 'Bulla et Perioticum', het gehoororgaan van walvissen en dolfijnen. In een van de volgende nummers van dit blad schrijft hij daar over. Conservator Naturalia Gerard Heerebout toonde een recent door het Genootschap gekocht vlinderkastje uit ongeveer 1850. Deze zogenoemde boeksimulant is in Middelburg gemaakt. Heerebout noemt het "een James Bond-achtig object" met zijn geheime laatjes met vlinderpreparaten. Alleen zou er bij James Bond een revolver of een fles whisky uit gekomen zijn. Zie Heerebouts artikel elders in dit nummer. Museumdocente Jessica van Dierendonck hield een workshop wetenschappelijk tekenen voor kinderen. Aan de hand van beschrijvingen en voorbeelden tekenden de kinderen insecten, door ze stapsgewijs op 'onderdelen' te bekijken. "Kinderen kijken beter dan volwassenen", meent Van Dierendonck. "Volwassenen hebben hun beeld al gevormd, maar kinderen zijn onbevan gen, zij komen blanco binnen." Vrijwilligersdag in Zeeuws Archief Onder de titel 'Onsite, Online £t Onderweg' hield directeur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum op 10 oktober een causerie over de mogelijkheden die nieuwe communicatievormen musea bieden. Als voorbeeld noemde ze de tentoonstelling over vlas, die recentelijk in het museum was te zien. Oud-werknemers uit die industrie spraken daar onderling over en wisten daarmee de belangstel ling van andere bezoekers te wekken. Naast het delen van die ervaringen kunnen mensen thuis vervolgens het internet op om op de site van het 146 Genootschapszaken

Zeeland | 2014 | | pagina 32