ten blijven proberen de mens centraal te stellen: "Zieken hebben zorg nodig, hulpbehoevenden ondersteuning, maar wie eenzaam is vooral aan dacht." Heemschut, het kwartaalblad van de erfgoedver eniging Heemschut (2014, 3) sluit aan bij het thema van de Open Monumentendag 2014: 'Op reis'. Mobiel erfgoed kunnen we nog tegenkomen op de weg, in het water en in de lucht. Ook in musea en bij particulieren staan veel historische voertuigen. Die indrukwekkende verzameling is echter voor het grootste deel niet beschermd; gelukkig is de collectie digitaal wel goed ontslo ten. Het Nationaal Register Mobiel Erfgoed vormt een groot virtueel 'museumdepot', met 3.000 his torische schepen, 1.500 railvoertuigen, 1.000 vliegtuigen en duizenden historische wegvoertui gen, met bijbehorende informatie. In de rubriek 'Heemschut actief' met aan dachtspunten voor elke provincie, wordt voor Zeeland aandacht gevraagd voor de kabelcentrale in Domburg, die bedreigd wordt door sloop. Omstreeks 1925 is deze centrale speciaal gebouwd voor de verbinding met Engeland. De kabelcentrale, met kenmerken van art déco en nieuwe zakelijkheid, is nog in goede staat en er worden geregeld exposities gehouden. De eige naar-projectontwikkelaar heeft plannen voor een vitaliteitshotel, die blijken te bestaan uit volle dige sloop en nieuwbouw. Geconfronteerd met de bezwaren van de vereniging Heemschut heeft hij nu voorgesteld enkele beeldbepalende elementen in de nieuwbouw te verwerken, maar Heemschut pleit voor behoud en hergebruik van het pand. Wijnand Otto Jan Nieuwenkamp ontwierp en bouwde in 1900 zijn atelierschip De Zwerver. Het oorspronkelijke interieur is nog intact en heeft een mix van exotische houtsoorten, meubelen, oude tegeltableaus, versieringen en houtsnijwerk. Het schip ligt momenteel op de museumwerf in Vreeswijk en de stichting De Zwerver probeert met hulp van sponsors het schip weer in volle glorie en topconditie te krijgen, waarna het in de jachthaven van Naarden te bewonderen zal zijn Kabelcentrale in Domburg, omstreeks 1925 gebouwd, bedreigd doorsloop. Heemschut, 2014, nr. 3. en dienst zal doen als expositieruimte, huwelijk slocatie en bijzondere overnachtingsmogelijkheid. In Amstelodamum, maandblad voor de kennis van Amsterdam (2014, 3) staat het artikel 'Het leezen van goede boeken, ...is al te noodigen zaek' (L. Kattenberg en R. Baars). Het handelt over het boekenbezit van Amsterdamse kunstenaars in de tweede helft van de zeventiende eeuw. Amster dam was in die tijd bij uitstek de stad waar men gemakkelijk aan boeken kon komen, het was een centrum van culturele bedrijvigheid. Het artikel is gebaseerd op een brede groep kunstenaars. De meesten bezaten geen uitgebreide bibliotheek maar slechts enkele losse boeken. Aan de hand van boedelinventarissen is het mogelijk te recon- Aanwinsten 149

Zeeland | 2014 | | pagina 35