Zeeland 23.4 Boekbesprekingen Bert Altena, Machinist en wereldverbeteraar. Het leven van A.J. Lansen 1847-1931. Uitg. Verloren, Hilversum 2014. 272 pp., ISBN 978-90-8704- 473-2, 29,- A.J. (Bram) Lansen (1847-1931) had als machinist weinig scholing, maar manifesteerde zich als een productief schrijver en dichter. Daarmee was hij een van de weinige arbeiders in zijn tijd die leven en tijd te boek stelde. Veel van zijn werk is bewaard gebleven, waardoor biograaf Bert Altena over bijzondere bronnen beschikte. Dat levert een bijzonder boek op, dat helaas te lang en op veel punten te gedetailleerd is geworden. Bram Lansen werd geboren in Groede, verloor al vroeg zijn ouders en groeide op bij familiele den. Voor een jongen uit een arbeidersmilieu geen goede start in het leven. De jonge Bram werd machinist en ontwikkelde zich door zelfstu die tot een denker, spreker en publicist die in zijn lange leven zeer productief was. In 1879 richtte hij in Vlissingen een van de eerste socialistenver enigingen in Nederland op, was lid van de Soci aal Democratische Bond van Domela Nieuwen- huis en schreef in diens blad Recht voor allen. De uit een protestants milieu afkomstige Lan sen werd al jong vrijmetselaar, socialist, atheïst en vond uiteindelijk (vanaf 1916) zijn 'bestem ming' in vrijdenkersvereniging De Dageraad. Door zijn activisme werd hij regelmatig ontslagen waardoor hij met zijn gezin door heel Nederland trok en zelfs aan de aanleg van het Panama kanaal werkte. Omdat hij nooit lang op één plek verbleef speelde hij nauwelijks een formele rol in de organisaties waartoe hij zich aangetrokken voelde. Volgens Altena verdedigde Lansen - vooral in De Dageraad - een "religieus atheïsme", waarbij hij religie zag als "wederkerig hulpbe toon, kenmerk van de sociale mens die voor elke socialistische samenleving nodig was". Het denken en het leven van Lansen werden beperkt door de maatschappelijke structuren, die in de tweede helft van de negentiende en eerste kwart van de twintigste eeuw arbeiders nauwe lijks kansen tot intellectuele ontplooiing boden. Hij was meer een 'uitlegger' dan een origineel denker, die 'de hemel op aarde' zocht, door 'indi viduele verheffing'. Dat klinkt wat zwaar, maar Lansen schijnt - ondanks lange perioden van armoede - een immer goed geluimd persoon te zijn geweest en een enthousiasmerend spreker. Dat zich soms langs grillige paden ontwikke lende denken beschrijft de biograaf nauwgezet, maar wel erg uitgebreid waardoor hij vaak in her halingen vervalt. En ondanks de grote hoeveel heid bronnen, veroorlooft Altena zich te veel zij paden die de vaart uit het boek halen. Zo beschrijft hij pagina's lang de wederwaardighe den rond de ontwikkeling van het Panamakanaal, maar daarbij komt Lansen slechts in enkele ali nea's terug in de vorm van citaten uit enkele van zijn brieven. Ook de geschiedenis van de vrijmet selarij - op zich boeiend genoeg - krijgt wel erg veel aandacht. Ondanks al deze kanttekeningen is Machinist en wereldverbeteraar een boeiend boek geworden. Vermoeiend vind ik het laatste hoofdstuk, waarin het dichtwerk van Lansen - dat overigens nooit werd gebundeld - wordt geanalyseerd, 'ver lucht' met grafieken over rijmschema's, thema's etc. Altena concludeert dat dat werk "beduidend boven het niveau van sinterklaasrijm uitstak". Anderzijds schrijft hij over zijn beschouwing: "Dit lijkt een overinterpretatie en misschien is dat ook zo." Dat is het inderdaad. Het is weer de over daad die schaadt. Eric-Jan Weterings Jan Zwemer, "Zijn open eenvoud was zijn grootste charme." Jan van Walré de Bordes, inspirator en oorlogsburgemeester te Middelburg. Uitgave Den Boer/De Ruiter en De Drvkkery, Vlissingen/Middel- burg 2014, 284 pp., geïllustreerd. ISBN 978-90- 79875-56-6, 19,90 Met een boek over Jan van Walré de Bordes heeft Jan Zwemer aan zijn omvangrijk oeuvre een nieuwe publicatie toegevoegd. Een genre waaraan Boekbesprekingen 151

Zeeland | 2014 | | pagina 37