In de Lange Delft te Middelburg stond het geboortehuis van Elize Baart. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, II-P-1865. spoorde tot maatschappelijke en intellectuele verdieping, lijkt zeer waarschijnlijk. In Middel burg vielen de zusjes Baart op door hun bijzon dere talenten. Zo fotografeerde Lucie al vanaf jonge leeftijd heel aardig en lijkt Elize een voor drachtstalent te zijn geweest. Op haar zestiende werd zij ontdekt door de drukker en dichter J.C. Altorffer, die haar hoorde voordragen op een feestavond van de V.W. Ook de schrijver Charles de Coster was van Elize gecharmeerd toen hij een rondreis maakte door Zeeland en op bezoek bij de familie Baart van haar "tête d'artiste et de poëte" genoot.9 Ook was hij onder de indruk van het feit dat zij de grote schrijvers van die tijd in hun eigen taal las.10 Leermeesteres Krüseman Mina Krüseman was een bekende, voor sommi gen beruchte Nederlandse zangeres en schrijfster. Zij werd Elizes leermeesteres en leidend voor beeld. Krüseman zou haar ook aansporen tot gewaagde uitspraken en haar vervolgens op het matje roepen als die uitspraken tot een deuk in haar imago leidden. En uiteindelijk zou ze zich van Elize afwenden toen ze niet plooibaar genoeg bleek. Maar zover was het nog lang niet toen Elize en haar zusje Lucie in december 1873 op Mina Krüseman afstapten na een lezing van laatstge noemde in Middelburg. Elize bood Mina haar zojuist voltooide roman aan en vroeg om advies bij het afronden en publiceren ervan.11 Mina wilde Elize wel helpen, maar alleen als het jonge deerntje uit het afgelegen Zeeland zich goed rea liseerde dat ze nog maar net kwam kijken. "Ik heb dertien jaar gewacht", schreef Krüseman haar. "Jij bent, als door een stormwind, voortgestuwd geworden van succès tot succès, vóór datje nog wist wat wachten was." (Brief van 29 mei 1876.)12 Elize was ook nog maar negentien toen haar eer ste novelle onder de vleugels van Krüseman werd gepubliceerd.13 Ook zus Lucie publiceerde en beide zusjes kaartten maatschappelijke thema's aan, zoals de positie van de vrouw. Op zijn zachtst gezegd wer den Elizes verhalen matig ontvangen. Critici hekelden met name de smalle intellectuele basis waarop het werk was gebaseerd. Het miste de lite raire kwaliteit die het pretendeerde te hebben.14 De laatste belangrijke persoon in Elizes leven was Bastiaan Korteweg, haar minnaar, echtge noot en medeverantwoordelijke voor het beëindi gen van hun beider levens. Hij werd in september 118 Elize Baart

Zeeland | 2014 | | pagina 4