1849 geboren in 's-Hertogenbosch, als zoon van advocaat en later rechter Adrianus Johannes Kor- teweg. Bastiaan had een aantal jaren in het leger gediend voordat hij zijn bevoegdheid als docent wiskunde behaalde. Vanaf 1873 gaf hij les aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda, maar driejaar later werd hij er ontslagen vanwege zijn antimilitaristische denkbeelden en "bijzondere opvattingen van den Heer Korteweg omtrent soci ale toestanden", aldus de gouverneur van zijn afdeling.15 Korteweg publiceerde over zijn ontslag een korte brochure, met de titel Mijne niet-herbe- noeming aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda en verdere wetenswaardige zaken. In deze brochure presenteert hij zijn visie op het conflict met de academie en hij doorspekt zijn verhaal met politiek-ideologische boodschappen over het socialisme.16 De relatie met Bastiaan Korteweg zou de laat ste fase van Elizes leven inluiden. De band met Krüseman bekoelde; vanaf die periode ging het met Elizes schrijverij minder. Naar de mening van Krüseman kwam dit omdat Elize de poten onder haar eigen geloofwaardigheid volledig had weggeslagen door in het huwelijk te treden. Ze had eens gezegd dat het huwelijk de grootste beperking van de vrouw zou zijn, dus hoe kon ze het dan ooit goedpraten zelf getrouwd te zijn? Mina: "Het is niet genoeg om een voorbeeld te preeken, men moet dat voorbeeld zijn."" De redenen voor de uiteindelijke zelfmoord van Elize Baart en Bastiaan Korteweg zijn gro tendeels met hen mee in het graf verdwenen. Multatuli zei erover: "Die zaak van Korteweg is 't natuurlyk gevolg van zelfbedrog. Hy en zy gin gen gebukt onder hun door ongegronde pretentie teweeggebrachte antecedenten. Nu dit eenmaal zoo was, vind ik 't flink dat ze, in-plaats van 'n bedorven en verkeerd opgezette party uittespelen, 't bord omsmeten alsof ze zeggen wilden: 'verlo ren heb ik, maar loopt nu allemaal naar de weer licht!"'18 Verzameling portretten van leden van de afdeling Middelburg van de Maatschappij V.W. uit 1881. Zeeuws Archief, Zelandia Illus- trata, IV-159. Elize Baart 119

Zeeland | 2014 | | pagina 5