op de eerste dag grote schade aan in de stad. Zo brandde onder andere de Oostkerk volledig uit. Op de tweede dag mengden zich ook nog eens twaalf linieschepen, bewapend met 350 kanons, in de strijd. Opnieuw waren de verwoestingen groot. De grootste ramp voor Vlissingen voltrok zich in de namiddag, toen het prachtige zes- tiende-eeuwse stadhuis aan de Grote Markt, dat tijdelijk als noodhospitaal diende, in vier uur tijd volledig uitbrandde. Om 16.00 uur riepen de Brit ten Monnet op de stad over te geven. Dreigend werd eraan toegevoegd dat Vlissingen anders tot een ruïne zou worden geschoten. De Franse gene raal wilde zich echter niet al na één dag bombar deren gewonnen geven. Na zijn weigering werden de Britse beschietingen hervat en de hele nacht voortgezet. In de vroege ochtend van 15 augustus besloot Monnet alsnog onderhandelingen te star ten. Aan het eind van de dag ondertekende hij de capitulatieovereenkomst. De Franse generaal gaf hierdoor Vlissingen over op dezelfde dag dat zijn keizer veertig jaar werd. Over het precieze aantal slachtoffers van het Engelse bombardement op Vlissingen bestaat geen duidelijkheid. Grafdelvers meldden dat zij ruim driehonderd slachtoffers van het bombarde ment ter aarde hadden besteld. De schade aan huizen en gebouwen van Vlissingen was enorm. Naast het stadhuis, sociëteit De Vriendschap, de Oostkerk en de Franse Kerk waren 43 woonhuizen en vijftien bedrijfspanden volledig in de as gelegd. Daarnaast waren 247 huizen zo zwaar beschadigd dat ze niet meer bewoonbaar waren. Buiten de wallen bevonden zich nog eens 66 zwaar beschadigde huizen. Bij de overgave van Vlissingen maakten de Britten 5.803 krijgsgevan genen. De verovering van geheel Walcheren had hen slechts 105 doden, 507 gewonden en 43 ver misten gekost.13 Noten 1. "Vlissingen is voor mij onmisbaar voor mijn haven van Antwerpen." De Franse keizer Napoleon Bonaparte op 14 augustus 1806 aan zijn boer Lodewijk Napoleon Bona parte, die toen net benoemd was tot koning van Holland, 14 augustus 1806, www.forgottenbooks.com/readbook_ text/Napoleon_1Er_et_le_Roi_Louis_1200139855/155 (geraadpleegd 10 december 2014). 2. G.C. Bond, The grand expedition (The University of Georgia Press, Athens 1979), p. 9; P. de Rynck en T. Wille (red.), Bonaparte aan de Schelde. Antwerpen in een Franse stroomversnelling (Antwerpen 2013), p. 63. De Noordstraat in Vlissingen na het bombardement. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, III-0301b. 8 Britse Schelde-expeditie 1809

Zeeland | 2015 | | pagina 10