gebiedsplan een bijzonder aandachtsgebied; hier werd een integrale kwaliteitsverbetering door combinatie van de functies recreatie, natuur en kustverdediging nagestreefd. De economische impuls krijgt in het gebieds plan vorm door op een aangepaste wijze Overzicht van het project Waterdunen, zoals dit in 2014 en 2015 wordt aangelegd. Er is hiermee een grootschalige transformatie van het West-Zeeuws-Vlaamse kustlandschap gaande. gelegen over de groeimogelijkheden die de recre atieve sector in het kustgebied in West-Zeeuws- Vlaanderen zou mogen krijgen. Dit overleg resulteerde uiteindelijk in de visie 'Kust in kleuren'. Dit rapport heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan de vormgeving van de uiteindelijke gebiedsgerichte aanpak. Het was een van de belangrijke inspiratiebronnen voor Water dunen. Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal Het gebiedsgerichte project kreeg in 2004 zijn definitieve vorm in het juridisch bindende Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal. Dit vormde de lei draad waarlangs de herinrichting van de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen gestalte moest krij gen. In de gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaan- deren participeerden bij de start de provincie Zeeland, de gemeente Sluis, het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de ZLTO, de Recron, de Kamer van Koophandel en de natuur- en milieu organisaties. Gezamenlijk waren ze verantwoor delijk voor de realisatie van het Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal dat een looptijd had van vijftien jaar. In het Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal worden als de twee belangrijkste thema's voor de gebieds- ontwikkeling genoemd: het geven van een impuls aan de lokale economie en een verbetering van de omgevingskwaliteit. De kustzone is in het bestaande bedrijvigheid te versterken en nieuwe aan te trekken. De dalende werkgelegenheid wordt het hoofd geboden door nieuwe mogelijk heden te bieden voor vernieuwing en versterking van de toeristisch-recreatieve sector. Het gebieds plan biedt de bestaande recreatiebedrijven moge lijkheden een kwaliteitsslag te maken, zowel wat betreft uitbreidingsmogelijkheden en aanwezige voorzieningen als ten aanzien van de landschap pelijke inpassing. Hierbij wordt vooral gekeken naar combinaties van de functies agrarisch gebruik, landschap, natuur, water en recreatie. Om de kwaliteitsverbetering te kunnen financie ren en de economische betekenis van de sector te versterken biedt het gebiedsplan planologische ruimte voor uitbreiding van bedrijven. Daarbij wordt het 'rood-voor-groenprincipe' gehanteerd: bij elke uitbreiding betaalt de ondernemer een bedrag voor de aanleg van recreatieve natuur. De sector betaalt zodoende mee aan de gewenste ver sterking van het landschap. Elf jaren zijn inmiddels verstreken en het plan Waterdunen is een van de meest zichtbare resul taten van de veranderingen door het Gebiedsplan Natuurlijk Vitaal in het landschap. Waterdunen 11

Zeeland | 2015 | | pagina 13