overwinterende eenden. Dit nog jonge natuurge bied kan, gelet op de manier waarop het tot stand gekomen is, als een tweede belangrijke inspiratie bron voor het plan Waterdunen gezien worden. Initiatief voor Waterdunen Voor de kust van de Jong- en Oud-Breskenspolder loopt een diepe geul en daarom was het niet mogelijk de kust aan de zeezijde te versterken. Landinwaartse kustversterking was dus noodza kelijk en daardoor werd het aan de kust gelegen recreatiegebied Napoleon Hoeve in zijn bestaan bedreigd. De recreatieondernemer zag de bedrei ging en zocht daarom naar mogelijkheden voor zijn bedrijf die ook een verbetering zouden inhouden. Tegelijkertijd was de Stichting Het Zeeuwse Landschap op zoek naar een gebied waar een grootschalige zilte natuurontwikkeling tot stand gebracht zou kunnen worden. Ze vonden elkaar en samen hebben zij de aanzet gegeven tot het project Waterdunen, waarin natuur verweven wordt met (verblijfs)recreatie, eigenlijk precies zoals 'Kust in kleuren' het beoogde. Doelstellingen van Waterdunen De officiële doelstelling van het project Waterdu nen luidt als volgt. "Het project Waterdunen com bineert in het gebied tussen Breskens en Groede de verbetering en verhoging van de kustveilig- heid met innovatie van het toeristisch product en een versterking van natuur en landschap." De totale investering bedraagt ongeveer 200 miljoen euro. Deze wordt gedekt door een combi natie van privaat (markt) en publiek (overheids-) geld. Economie De economische effecten van Waterdunen voor de regio zijn in 2007 onderzocht. Enkele belangrijke cijfers: In de Cletemspolder is in 2002 een proefproject 'recreatienatuur' aangelegd. In deze kleine polder van dertien hectare zijn de ideeën zoals in 'Kust in kleuren' waren ontwikkeld voor het eerst op kleine schaal in praktijk gebracht. Deze foto laat het gebied zien net na de aanleg in 2002. Waterdunen 13

Zeeland | 2015 | | pagina 15