Landarbeiders te Sint-Annaland oogsten tarwe met de zekel (sikkel), jaren dertig. Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank, recordnr. 53704. voorjaar en 30 in de winter, en verhoging van de tariefionen met zo'n 25 procent. Althans de CBTB had intern besloten dat zes maanden 30 cent en zes maanden 32 cent het maximale bod van land bouwerszijde zou zijn.16 Kretschmar belegde nu een nieuwe vergade ring, met de voorzitters en secretarissen van alle zes landelijke organisaties, op 27 maart. Deze bij eenkomst ontwikkelde zich echter tot iets wat Ruppert later een "farce" noemde. De boerenver- tegenwoordigers kwamen zwijgend binnen en gaven niemand een hand. "Kretschmar opende de vergadering met een betoog over de nieuwe orde en dat er nu een overeenkomst moest worden bereikt, anders moest hij er een opleggen. Maar er gebeurde niets... De boeren reageerden met opmerkingen die kant noch wal raakten, of zei den helemaal niets." Na een 'donderspeech' waarin de Referent aankondigde de rijksbemidde laars een loonregeling voor Zeeland te zullen gaan vragen, vertrok hij in gezelschap van de NVV-delegatie per trein naar Den Haag.17 Meteen stelden de boerenvoormannen de bondsbestuurders voor om dadelijk samen tot een contract te komen. Nu kwam men vlot tot over eenstemming en wel volgens de termen die de CBTB had aangehouden: zes maanden 30 cent en zes maanden 32 cent. Ten opzichte van de gel dende lonen was dat een verhoging van 25 cent per dag. De tariefionen en de werktijden zouden later nog regionaal geregeld worden. Ruppert stelde het contract op, de boeren tekenden 'blin delings'. De uitslag was voor hen ook relatief gunstig: een uurloon van 31 cent over een heel jaar gerekend, terwijl de bonden 32'/2 hadden geëist. Vervolgens belde Ruppert het resultaat door naar het ANP in Den Haag. Kretschmar, die even later bij de rijksbemiddelaars kwam vragen om het opleggen van een cao voor Zeeland, kreeg dus te horen dat er al een afgesloten was. Bonden en landbouworganisaties waren tevreden. "Je had bewezen datje ze de baas kon, mits er maar één front was", aldus Ruppert later. Zo werd in Zee land, qua arbeidsverhoudingen eerder een achter lopend dan een vooruitstrevend gewest, het eerste provinciebrede landbouwcontract ooit gesloten - dat laatste meldt althans de geschiedschrijver van de NCLB.18 Landbouw-cao 1 941 21

Zeeland | 2015 | | pagina 23