Naspel Van de partijen die zich gepasseerd voelden, het NVV en Kretschmar, maakte in elk geval de voor malige socialistische bond bezwaar tegen de over eenkomst. Kretschmar beperkte zich vermoedelijk tot het slaan van publicitaire winst uit de situatie. In de PZC van zaterdag 5 april heette het dat hij had aangedrongen "op een accoord, dat voor Zee land van groot belang moest worden geacht". In hetzelfde artikel, waarin de cao uitgebreid bespro ken werd, werd echter gemeld dat het NVV de gang van zaken en de overeenkomst afwees. "Naar wij thans vernemen zijn deze week te Amsterdam besprekingen gevoerd." Het NVV blokkeerde het contract, stelde "hoogere eischen" en zou de kwestie ter arbitrage voorleggen aan de rijksbemiddelaars. De boerenvoormannen lazen het bericht "met groote verwondering" en belden na het weekeind met Ruppert. Die was al even verbaasd, maar meldde dat "alle landarbeidersor ganisaties" volledig achter de cao stonden. Hoe dan ook, eind april kwam het bericht dat het Col lege van Rijksbemiddelaars het op 27 maart ondertekende contract had goedgekeurd.19 De regionale onderhandelingen over de arbeids tijden van de landarbeiders werden vervolgens in de loop van juni afgerond. Dat gold ook voor die over de tariefionen op Walcheren, in West-Zuid- Beveland, West-Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen en Sint-Philipsland. De werkgevers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland wensten überhaupt niet over de tariefionen te onderhandelen en in Oost-Zuid-Beveland en op Noord-Beveland liepen de besprekingen vast. Het ZLM-bestuur was er eerder ook al niet in geslaagd om een richtlijn voor de tariefionen te geven: die waren nu eenmaal "zoo verschillend dat er niet uit te komen is". Ook de bonden besef ten de moeilijkheid en stemden ermee in dat er over de tarieven in oostelijk en in westelijk Zuid- Beveland apart zou worden vergaderd. De ZLM sprak van "het zeer grote verschil dat met betrek king tot de landbouwwerkzaamheden en daar door tevens ten opzichte van de tarieven bestaat in deze districten". Mogelijk doelde men op het veel voorkomen in oostelijk Zuid-Beveland van de teelt van uien die in tarief geoogst werden. Daarin kon door veel oefening een grote handig heid worden verkregen en dat lokte een andere In de bietenoogst werken vrouwen mee aan het afkappen van de koppen van de bieten. Zuid-Beveland, ca. 1930. Zeeuwse Biblio- theek, Beeldbank, recordnr. 12819. 22 Landbouw-cao 1 941

Zeeland | 2015 | | pagina 24