-"-ryvT- vakorganis/ nt NEOERLAfiË^ manier van omgaan met tarieven uit. "Onderling overleg tusschen werkgever en werknemer is eigenlijk het beste", luidde de algemene visie van het ZLM-bestuur ten aanzien van het aangeno men werk. In elk geval op Noord-Beveland was dat tot dat moment werkelijkheid geweest: de den door arbeiders te ontslaan, terwijl andere de nieuw vastgestelde lonen niet betaalden. De cao moest algemeen verbindend verklaard worden - iets wat de bonden volgens krantenberichten in april ook al van plan waren aan de rijksbemidde laars te vragen maar wat blijkbaar niet gebeurd Propaganda voor de Landarbeidersbond van het socialistische NVV, jaren dertig. Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank, recordnr. 47589. boeren weigerden er steevast om met meer dan één arbeider te onderhandelen over de stuklonen, een strategie om de werkkrachten die zich aanbo den tegen elkaar te kunnen uitspelen. Op dat eiland was een collectief contract over tarieven dan ook extra moeilijk verteerbaar en de Noord- Bevelandse landbouwers stelden erg lage tarieven voor. De arbeidersbonden suggereerden vrijwil lige arbitrage.20 Over de concrete naleving van de cao is wei nig bekend, maar er waren wel problemen mee. Eind juni 1941 vroeg de NCLB immers aan de werkgeversbesturen hun leden dringend te ver zoeken de cao na te leven. Het bericht van Kretschmar aan zijn superieur in Den Haag, de Generalkommissar zur besondere Verwaltung Hellwig, is mogelijk vooral een echo van zijn eer dere poging zich in de kijker te spelen en zich ten aanzien van arbeidskwesties belangrijk voor te doen. De Referent meldde op 30 mei dat individu ele Zeeuwse boeren op de nieuwe cao's reageer- was. In Zeeland waren zo'n duizend boeren bij geen enkele organisatie aangesloten en de door Kretschmar bedoelde gevallen zullen zich vooral bij hen hebben voorgedaan. In de correspondentie van de ZLM kwamen tot half augustus slechts twee, mogelijk drie namen van landbouwers (op Zuid-Beveland) voor die in april ten onrechte nog het loon van het vorige contractjaar hadden uit betaald.21 Pas half augustus, dus rijkelijk laat, vroeg de ZLM het College van Rijksbemiddelaars om de cao voor alle hoeren in Zeeland geldig te verkla ren. Het feit dat zij dat deed met het argument dat de situatie van het moment de georganiseerde werkgevers "moeilijkheden en onbillijkheden" bezorgde, geeft wel aan dat er nog heel wat land arbeiders onder het contract werkten bij ongeor ganiseerden. De melding van Kretschmar van enkele maanden eerder was dus niet helemaal uit de lucht gegrepen. Ook bij de CBTB was half augustus een (niet bewaarde) brief binnengeko- Landbouw-cao 1 941 23

Zeeland | 2015 | | pagina 25