't Is vol van schatten hier Een intrigerend portretkopje De verzamelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bevinden zich in het Zeeuws Museum, de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Archief en bij de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland, om de voornaamste instellingen te noemen. Veel voorwerpen leiden daar een onopval lend leven: onder goede bewaaromstandigheden opgeborgen in donkere depots. Met een nieuwe reeks artikelen 't Is vol van schatten hier wil de redactie bijzondere voorwerpen aan het licht bren gen en daarmee de aandacht vestigen op het rijke bezit van ons genootschap. Elke aflevering van dit tijdschrift wordt daarvoor vier pagina's dikker. De conservatoren hebben hun medewerking aan deze reeks kleine publicaties over de verzamelingen toe gezegd en er is meer dan genoeg interessant mate riaal om de reeks tot in lengte van jaren te laten doorlopen. De naam van deze reeks, 't Is vol van schatten hier, is ontleend aan het tweede couplet van het gelijknamige gedicht van Herman Gorter (1864- 1927). 't Is vol van schatten hier, en ik behoef maar even van mijn tafel op te staan, 't hoofd in den schemer, naar een hoek te gaan, waar ik iets opdelf en blader en proef. Katie Heyning Was ze tot over haar oren verliefd of gewoon gevleid toen de jonge Franse beeldhouwer die haar broer had leren kennen haar wilde portretteren? Niemand weet meer of Adriana Beenhakker in 1903 met haar broer Simon vanuit Kloetinge mee ging naar de herberg van de familie Korstanje in Wemeldinge en of zij net als de meisjes Korstanje regelmatig voor deze kunstenaar poseerde. Het kleine portretkopje van pleister dat Raymond Sudre van Adriana maakte, stond echter tot aan haar dood op een ereplaats naast haar bed. Het werd in 2013 door het Zeeuws Genootschap van haar achternicht gekocht en wordt sindsdien getoond in de streekdrachtenzaal van het Zeeuws Museum. Adriana Beenhakker werd op 2 april 1881 in Kloetinge geboren als dochter van Jan Beenhak ker en Geertruida Dekker. Als enig meisje uit een gezin met vier broers zou zij haar hele leven de zorgtaken ter hand nemen en her en der in de familie als huishoudster werkzaam zijn. Trouwen deed ze nooit. Na het overlijden van haar moeder verhuisde ze naar Culemborg, waar ze bij een van haar broers introk. Dat was ook het moment waarop ze de dracht aflegde. Na de oorlog keerde ze naar Zeeland terug, waar ze op 11 april 1962 in Koudekerke overleed.' Raymond Sudre werd op 29 oktober 1870 geboren in Perpignan in een familie van steen houwers en bleek al jong zo talentvol dat hij een opleidingsplaats op de École des Beaux-Arts in Parijs kreeg. Hier kreeg hij les van Alexandre Falguière en Antonin Mercié.2 In 1894 exposeerde hij voor het eerst op de Salon des Artistes Fran cais, in 1900 won hij de prestigieuze Prix de 26 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 28