Adriana Beenhakker. Simon Beenhakker. goed herinnerde, was de Kloetingse onderwijzer Simon Beenhakker. Toen Sudre na een verblijf van twee maanden naar Frankrijk terugkeerde, nam hij een kist vol klei en pleister mee. Stuk voor stuk werken waar voor zijn Zeeuwse vriendinnen gekleed in Zuid- Bevelandse dracht geposeerd hadden. Thuis in Parijs maakte hij van sommige stukken afgietsels in brons en gebruikte hij andere als model voor werk in steen. Een aantal Zeeuwse figuren wer den door de Sèvresfabriek in zacht gekleurd por selein uitgevoerd, weer andere werden in inkt potten verwerkt. In 1906 stelde Raymond Sudre de vruchten van zijn Zeeuwse verblijf op de Salon in Parijs tentoon. In 1910 was zijn werk in zijn geboorte plaats Perpignan te zien. De recensie van die ten toonstelling heeft het over "une jolie collection" met "fines silhouettes de Zélandaises" in pleister en brons, zoals La Tricoteuse - een breistertje waarvoor Adriana Korstanje model had gestaan; La Fillette a la poupée - het jongste meisje Kor stanje spelend met een pop in Zeeuwse dracht; La Porteuse de lait - het tweede zusje Korstanje als melkmeisje; en Le Baiser Zélandais - school meester Houtekamer en Adriana Korstanje in innige omhelzing.3 Het contact met de Zeeuwse dames lijkt nog enige tijd onderhouden te zijn. Adriana Korstanje kreeg in mei 1906 een fotobriefkaart van Sudre met daarop het beeldje van de Zeeuwse breister tijdens de expositie in de Salon. Jaren later zou deze kaart de aanleiding voor Hans Warren zijn om de beeldhouwer op te zoeken en hem over zijn verblijf in Zeeland te interviewen. Merkwaardi gerwijs is ook het pleisterkopje van Adriana Beenhakker 1906 gedateerd. Heeft Adriana in 1906 haar Franse beeldhouwer in Parijs opge zocht? Is zij wellicht samen met broer Simon, die inmiddels Frans was gaan studeren, naar de ten toonstelling in de Salon geweest? En maakte Sudre bij die gelegenheid dit kleine pleisterkopje? Het zal wel voor eeuwig een raadsel blijven. In Frankrijk is Raymond Sudre vooral bekend 28 t Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 30