't Is vol van schatten hier Schorenburg, Ut Pictura Poësis door zijn fonteinen en monumentale grafsculptu ren voor de gevallenen uit de Eerste Wereldoor log. In musea in Perpignan en Parijs is werk van hem te vinden. Kleine bronzen worden tegen woordig met enige regelmaat in de handel aange boden. Ook daar treft men soms herinneringen aan zijn verblijf in Zeeland. Zo werd op een vei ling in het Hotel des Ventes in Nïmes onlangs een bronzen inktpot met een meisje in Zuid-Beve- landse dracht uit 1907 aangeboden.4 Het is moei lijk vergelijken op basis van een heel klein foto- tje, maar het meisje in kwestie lijkt verdacht veel op Adriana Beenhakker. Na het artikel van Hans Warren in het Zeeuws Tijdschrift (1957) reageer den verschillende mensen op de oproep werk van Sudre uit zijn Zeeuwse periode te kopen. Sudre had Warren een lijst van elf werken in aardewerk en brons meegegeven waaronder exemplaren van het breistertje, het melkmeisje en de Zeeuwse kus. Het pleisterkopje van Adriana stond hier niet bij. Noten 1. Vriendelijke mededeling ir. A. Beenhakker. 2. De gegevens over Sudre zijn vooral ontleend aan zijn correspondentie met Hans Warren. Zeeuwse Biblio theek, Warren Manuscripten doos 1, 1177 E 2. Hans Warren, 'Zuid-Bevelandse meisjes in Parijs', in: Zeeuws Tijdschrift, jrg. 7 (1957) nr. 4, pp. 108-113; Hans War ren, Geheim Dagboek 1956-1957, Amsterdam 1986, pp. 88-95. 3. Zie www.institutdugrenat.com. 4. Veiling Hotel des Ventes, Nïmes, 9 augustus 2014, lot 302. Veronica Frenks Het begon met een gedichtje uit de handschrif tencollectie van het Genootschap dat vertaald moest worden uit het Frans. Het is geschreven voor mevrouw Huet, de vrouw van een Vlissingse dominee in de achttiende eeuw. Het is een een voudig gedicht waarin de dichter zich veront schuldigt voor het feit dat hij haar niet bijgestaan heeft in haar verdriet. De dichter is Jean Guépin (1715-1766), immigrantenzoon van een Franse vader en een Engelse moeder. In de kelder van de Zeeuwse Bibliotheek, de bewaarplaats van de handschriften, bekijken we nog meer gedichten van Guépin uit de collectie. Het eerste gedicht zal meteen al belangrijk blijken. Uit de enveloppe komt een zelfgemaakt boekje. Echte handschriften zijn spannend. Ze hebben een geur, je kunt het verleden bijna voelen en de pennenstreken zijn zoveel zichtbaarder dan op de foto's die je ervan maakt. Meer dan 250 jaar gele den heeft een man zijn pen in de inkt gedoopt en 't Is vol van schatten hier 29

Zeeland | 2015 | | pagina 31