Wereldoorlog in 'Het wedervaren van milicien Frans Driesen', de grootvader van de auteur. De glasfabriek in Sas van Gent moest 4 april 2014 sluiten, waardoor 89 mensen op straat kwa men te staan, weer een harde klap voor de werk gelegenheid in Zeeuws-Vlaanderen. De geschie denis van de fabriek en de medewerkers vanaf de oprichting in 1904 wordt behandeld door J.P. Winne. Bijzonder is een oude kroniek betreffende de Sint Willibrord-Werkgroep der Katholieke Actie - een soort katholieke jongensvereniging - in het bezit van de Heemkundige Kring gekomen door de schenking van mevrouw T. van Assche. De kroniek begint zondag 26 december 1943 en loopt tot zondag 8 oktober 1944. De verschillende leden van de 'Katholieke Actie' schreven elke week een verslagje en maakten daar een tekening bij. De wekelijkse bijeenkomst begon met gebed en het opzeggen van de 'wet', waarna er opvoedende spelletjes gedaan werden. Het jaarboek Handelingen, Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst voor Mechelen (2013) begint met een artikel over het dorp Hom beek, dat vanaf 1308 tot de heerlijkheid Mechelen behoorde (auteur P. Behets). C. Apers beschrijft de bouwgeschiedenis van het Hof van Busleyden in Mechelen volgens de originele archiefdocumen ten uit de zestiende en zeventiende eeuw. Dit hof blijkt samengesteld te zijn uit meerdere gebouwen uit de zestiende eeuw, elk opgericht door ver schillende bouwheren, onder anderen Matthijs II Keldermans en zijn zonen Matthijs en Andries. F. van der Jeught en A. Vaeck behandelen 'Joz. Beeck (1912-1986), kunstschilder en glaze nier van Mechelen met wereldfaam'. Beeck was een zeer veelzijdig kunstenaar: zijn nalatenschap bestond uit schilderijen, grafisch werk, glasra men, werken van glas in beton, muurschilderin gen, sgraffito, ontwerpen voor wandtapijten, keramiek, smeedwerk, beeldhouwwerk en reliëfs. Het bekendst is hij geworden door de door hem ontworpen glasramen, in totaal 1252. Joz. Beeck was ongetwijfeld als kunstglazenier een van de Glasraam door Joz. Beeck vervaardigd voor de Erasmuszaal in het Hof van Busleyden te Mechelen. Uit: Handelingen, deel 117. Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst van Mechelen, Mechelen 2013. grote vernieuwers van de glasschilderkunst van zijn tijd in België en de initiator van de synthese der plastische kunsten, waarmee hij de integratie van kunst in de architectuur bedoelde. Uit Duitsland het boekwerk van de Bayerische Akademie der Wissenschaften: Anpassung, Unbotmaszigkeit und Widerstand, van J. Hagenauer en M. Pabst. De auteurs schrijven over leven en werk van drie technisch ingenieurs: Karl Küpfmüller, Hans Piloty en Hans Ferdinand Mayer, maar de nadruk ligt vooral op hun hou ding jegens de nationaalsocialistische staat en de Tweede Wereldoorlog. De mannen hebben allen wetenschappelijke prestaties geleverd op het ter rein van de elektrotechniek. De nationaalsocialis- ten probeerden voor de oorlog technische weten schappers zoveel mogelijk aan zich te binden. Küpfmüller vond dat het lidmaatschap van de Partei niet vermeden kon worden als je de techni- Aanwinsten 37

Zeeland | 2015 | | pagina 39