sche wetenschap wilde dienen. Piloty hoorde bij het type wetenschappers dat bewust kritiek wilde leveren. Hij probeerde deze kritiek op Hitier en diens partij te camoufleren met zijn zogenaamde bezorgdheid voor de toekomst, onder andere op het gebied van technische vaardigheden. Actieve tegenstand bood hij niet, ook uit angst voor de veiligheid van zijn gezin. Hans Ferdinand Mayer koos voor verzet, was volledig tegen het natio- naalsocialisme, en gaf belangrijke gegevens door aan de Engelsen. Na de oorlog werd Küpfmüller als krijgsgevangene geïnterneerd. Hoe snel de biografieën van deze drie ingenieurs na 1933 op politiek gebied uiteenliepen, zo snel werd hun leven en werk na de oorlog weer 'normaal' in gang gezet. Mayer en Piloty werkten vanaf mei 1945 aan de wederopbouw van Duitsland en Küpfmüller werd in 1948 weer gewoon in de maatschappij opgenomen. Over het verleden werd nauwelijks nog gesproken, Duitsland had technisch ingenieurs hard nodig. Ook van de Bayerische Akademie der Wissen schaften ontving het Genootschap: Sociale Insek- ten in einer sich wandelnden Welt, een verslag van de lezingen die tijdens een congres in 2014 in München werden uitgesproken. Mieren en termie ten, bijen- en wespensoorten spelen een centrale rol in ons ecosysteem, hetzij als bestuivers van bloeiende planten, of indirect als eters van blad luizen of door de symbiose met paddenstoelen. Sociale insecten leven in groepen, gekenmerkt door een goed functionerende werkverdeling: door communicatie en organisatie beïnvloeden ze sinds miljoenen jaren wezenlijk de hele natuur. We horen echter steeds meer negatieve berichten zoals honingbijenvolken die uitsterven. In het Middellandse Zeegebied daarentegen breiden mierensoorten, afkomstig uit andere delen van de wereld, zich razendsnel uit en verdringen daar de inheemse soorten. Klimaatverandering en inten sieve landbouw zullen daar zeker een rol in spe len. Tijdens het congres van de Bayerische Aka demie werd gediscussieerd over oorzaken en gevolgen van de veranderingen in de leefruimte van sociale insecten. Uit de Verenigde Staten kwam een meer dan dui zend pagina's dik boekwerk: The Smithsonian Institution. Excavation at Teil Jemmeh, Israël, 1970-1990, geschonken door de Smithsonian Institution te Washington. Stratigrafie, architec tuur en vondsten uit verschillende grondlagen worden achtereenvolgens beschreven. Er is een hoofdstuk over aardewerk met alle voorkomende decoraties, een afdeling over kleine vondsten zoals werktuigjes, sieraden, amuletten, stempels en losse scherven en een hoofdstuk over het onderzoek naar dierenresten. Vooral van katten, geiten en schapen zijn veel beenderresten gevon den. 38 Aanwinsten

Zeeland | 2015 | | pagina 40