Pasveersloot, waterzuiveringsinstallatie aan de Welleweg in Dreischor, sedert 2014 in eigendom bij de Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland. Foto C. Kotvis. Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank, recordnr. 98570. dacht wil brengen, niet de reactie op de oorlog zelf. Verwoeste plaatsen als Rhenen (1 vermel ding), Arnhem (8), Groningen (4) en Breda (3) komen slechts zijdelings aan bod. Westkapelle, Oostburg en Aardenburg helemaal niet. Toegege ven, Oostburg krijgt wel een aantal fraaie pagi na's in de atlas toebedeeld. We zien in een vijftal kaarten de groei van het Zeeuws-Vlaamse stadje in beeld gebracht. Net als in Middelburg wordt ook hier de oude kern vervangen door een rigide verkeersplan met opstanden in een sober bak- steenfetisjisme. Verder gaat alle aandacht uit naar de grote steden. Amsterdam, Den Haag en uiter aard Rotterdam beslaan maar liefst een derde van het aantal voorbeelden. Volgens de samenstellers is dat "onvermijdelijk", want belangrijke ontwik kelingen vinden nu eenmaal altijd in stedelijk gebied plaats. Daar zijn de massaproductie, de durf, de materiële rijkdom en de noodzaak aan wezig. Juist het geld zorgt voor excellente voor beelden, die als exemplarisch icoon kunnen wor den opgevat voor de wederopbouwperiode, zo maakt vooral auteur De Vries in de toelichting duidelijk. Ze zijn een (top)monumentenstatus waardig. Mijns inziens is nu net een van de meer interessante aspecten van de vaderlandse voor uitgang in de jaren vijftig en zestig de slag in de provincie. Brabant begint zich te ontwikkelen, net als de regio Groningen, de enorme industriële ontwikkelingen in de mijnen van Limburg bren gen ook op de gebieden van volkshuisvesting en bedrijfshuisvesting veel teweeg. In Twente zien we een soortgelijk proces op gang komen. Boven dien wordt precies in die tijd de vloed aan nieuwe kantoorgebouwen gestart, waar we vandaag de dag de wrange vruchten van plukken. Kennelijk zien de auteurs van deze trilogie over de weder opbouw juist dit soort ontwikkelingen als gepruts 40 Boekbesprekingen

Zeeland | 2015 | | pagina 42