JURGENS i MARGARINE Gevelreclame, Zuidstraat 12, Dreischor, februari 2015. Foto Anneke de Vries. twintig bladzijden een heldere geschiedenis van de polder en het dorp Dreischor gegeven. Weten de schrijvers dat het donkere vlekje bij de streep op de stormvloedsteen 1953 is veroorzaakt door de mensen die met hun wijsvinger steeds de steen aanraken? Daarna volgt de kern van het boek met 150 bladzijden, waarin telkens een markante plek in het landschap wordt beschreven. Het woord "ankerpunt" vind ik nogal modieus voor deze twaalf landschapselementen. De behandeling begint steeds met een interview met een bewoner. Daarna volgen een of twee wetenschappers, zoals een vegetatiekundige, archeoloog of historicus, die hun specialisme toepassen in Dreischor. Het boek is geïllustreerd met zeer fraaie kleu renfoto's van Wim van der Ende en Joop Schami- née. Deze aanpak blijkt een aantrekkelijke for mule en verbindt stellig het publiek met weten schap. Achtereenvolgend worden beschreven: vlasschuur, kreek, museum, Hooge Hoeve, beeldje, akkers, begraafplaats, wijnhoeve, molen, houtzagerij, pakhuis en Solo-margarine. Zoals gezegd ontbreekt een geograaf, maar dat wordt goedgemaakt door een landbouweco noom, een bodemkundige en een socioloog. De sociaal geograaf Frans Thissen (UvA) zou hierbij zeker op zijn plaats zijn geweest, want hij schreef een proefschrift over bewoners en nederzettingen in Zeeland (1995) en is als geen ander op de hoogte van veranderingen in de bevolking van de Zeeuwse dorpen. Hij viel kennelijk buiten het blikveld van de Wageningers. Ook bij Scoop in Middelburg is veel kennis in huis. De tekst is goed geredigeerd, een enkele keer frons ik de wenkbrauwen. Een schor loopt niet 42 Boekbesprekingen

Zeeland | 2015 | | pagina 44