Zeeland 24.1 met elke vloed onder, maar slechts met spring vloed en stormvloed. De Gouwe is niet gedempt, maar verzand en dichtgeslibd. Boven de lijst ver dwenen winkels en cafés staat "Hoe God ver dween uit Dreischor" en dat snap ik niet (en ik vind het niet kies). Hier had ik graag een lijst gezien van bedrijven die er nog wél zijn (geschre ven wordt van 129 bedrijven en bedrijfjes). De bevolkingsgrafiek van Schouwen-Duiveland (blz. 165) begint met 3.400 inwoners in 2010, maar bedoeld zal zijn 34.000! In het slothoofdstuk 'Dans met mij' wordt in zeven bladzijden een knappe samenvatting gege ven. Deze titel is ontleend aan de gelijknamige documentaire over de vierkante kilometer Drei schor, die verwijst naar "de speelse en liefdevolle interactie tussen mensen onderling, maar staat ook symbool voor de omgang van mensen met hun omgeving", in feite dus de samenhang in ruimte en tijd van Dreischor met de rest van de wereld. Een persoonlijk voorbeeld is mijn ont moeting op de Vlasdag met een oud-leerling die gezagvoerder van een Boeing 737 is maar gewoon in Dreischor woont en op die dag toeristen in een open wagen rondrijdt. Als symbool van hun benadering beschouwen de auteurs de bloem margriet. De witte kroon- blaadjes zijn de wetenschappers met hun onder zoek, de gele buisbloemen in het midden zijn de doorleefde verhalen van de bewoners. Daar huist de ziel, heet het nogal theatraal. De bewoners hechten aan de cultuurhistorische waarden, de economische en ecologische aspecten worden veel minder genoemd. Wat in 1907 een lelijke, veel te grote reclame was voor Jurgens' Solo-margarine op een oude gevel, werd in 2007 mooi en nostal gisch gevonden en gerestaureerd. Het steeds ver anderende cultuurlandschap is het dynamische decor, dat sterk wordt bepaald door de creativiteit van ondernemende mensen. Het stevige boek van 25 bij 25 centimeter met een luchtfoto van de vierkante kilometer van Dreischor op de band is zeker een aanwinst. Het is de illustratie van het idee dat hoe meer je van een plek weet, des te interessanter het wordt. Te waarderen valt de vernieuwende aanpak voor de beschrijving van een stukje van de bewoonde aarde in het jaar 2014. Frans Beekman André Bauwens en Hans Krabbendam (red.), Schar nierend Gewest, 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. Nummer 42 (2014) in de serie Bijdragen tot de Geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen, Heem kundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, 200 pp., 19,95. Te bestellen via 0118-654347 of info@ zeeuwsgenootschap.nl. Ook verkrijgbaar bij de VVV's in Zeeuws-Vlaanderen. Op 12 april 2014 vond het symposium 'Scharnie rend gewest tussen Noord en Zuid, 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen' plaats in de Grote Kerk van Groede. Daarbij werd het herdenkingsboek Schar nierend Gewest overhandigd aan dijkgraaf Toine Poppelaars. Elf auteurs van binnen en buiten de regio beschrijven hoe Zeeuws-Vlaanderen als een scharniergewest heeft bewogen tussen Vlaande ren en Zeeland, tussen België en Nederland, van zuid naar noord. In de Middeleeuwen maakte de streek deel uit van het graafschap Vlaanderen, een leen van de Franse koning. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) werd het noordelijke deel, grenzend aan de zuidoever van de Westerschelde, losgesne den van het moederland. Ruim twee eeuwen vie len het zuiden en oosten van de streek bestuurlijk als Generaliteitsland direct onder de Staten- Generaal in Den Haag. Het centrale deel met de plaatsen Axel en Terneuzen werd bestuurd door de Gecommitteerde Raden van Zeeland. Het afge sneden deel kreeg de naam Staats-Vlaanderen. Pas na 20 juli 1814 werd de streek officieel in zijn geheel bij de provincie Zeeland gevoegd en kreeg het de huidige naam. De reactie op deze nieuwe situatie staat in de bundel centraal. De auteurs kregen als opdracht mee de verbindings lijnen naar het zuiden en het noorden te zoeken. Die met het zuiden verschoven geleidelijk naar Boekbesprekingen 43

Zeeland | 2015 | | pagina 45