tie zorgde voor schaalvergroting met meer Neder landse invloed en minder vanuit België. Jeanine Dekker uit Middelburg legt uit hoe de top-down verhouding van Staats-Vlaanderen veranderde in een bottom-up aan de hand van de benoeming van de burgemeesters. Meer en meer werden die in de streek zelf gerekruteerd. Doordat ze meer zeggenschap kregen op provinciaal niveau raakte men meer georiënteerd op het noorden. In de eco nomische sector bleef de oriëntatie sterk op Vlaanderen gericht. Piet van Cruyningen laat zien dat een belangrijk gedeelte van de arbeiders uit Vlaanderen afkomstig was. De gevolgen in oost en west waren heel verschillend. Een open grens was van groot belang voor de handel. Investeringen en industrievestiging waren aan vankelijk een Vlaamse aangelegenheid, zoals Willem van den Broeke uit Middelburg laat zien. De komst van de vrachtwagen stimuleerde de afzet naar het noorden. Dat aan een grens ook grof geld kon worden verdiend, toont de bijdrage van André Bauwens uit Aardenburg over de smokkel. Het onderzoek van de Vlaamse Veroni- que De Tier naar taalkundige banden laat zien dat de Zeeuws-Vlaamse dialecten historisch gezien midden in het zuidwestelijke dialectgebied lagen. De taaibanden met Vlaanderen werden minder naarmate de standaardtaal meer in zwang kwam onder invloed van scholing etc. Lo van Driel geeft tal van voorbeelden van wederzijds contact. Cul tureel bleven de contacten intensief maar op poli tiek gebied groeiden de regio en Vlaanderen ver der uit elkaar. Periodiek staken annexatie sentimenten de kop op. Daarnaast waren het vooral religieuze verhoudingen die spanning opriepen. Uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen behande len Jan de Kort en Willy Verschraegen de katho lieke en Piet de Blaeij de protestantse incorpora tie. Lang voelden beide geloofsrichtingen zich door de ander bedreigd. Pas na de Tweede Wereld oorlog, toen ook de ontkerkelijking op gang kwam, vond toenadering plaats. De Limburger Ad Knotter beschrijft hoe nationale grenzen steeds meer mentale grenzen worden in Limburg. Niet iedereen is even sterk verbonden met een regio. Dit is ook in Zeeuws-Vlaanderen zichtbaar: men richtte zich misschien nog eerder op Nederland dan op Zeeland. Is het dan nog steeds meer een Staats-Vlaanderen dan een Zeeuws-Vlaanderen? Mare Buise Han van Bree (red.), Het aanzien van 2014. Twaalf maanden wereldnieuws in beeld, Spectrum, Houten/Antwerpen 2015. 192 pp., ISBN 978-90- 00341-115. 19,99 In de provincie Zeeland gebeurde in 2014 niets van belang. Althans volgens de samenstellers van Het aanzien van 2014, de nieuwste editie van een bekend jaarboek met foto's en korte teksten dat al sinds 1962 verschijnt. Hoewel, bij nadere lezing is toch nog een sprankje Zeeland te ontdekken. Sinds enkele jaren besteedt de serie in heel korte tekstblokjes onder aan de pagina's aandacht aan kennelijk minder belangrijke gebeurtenissen. Op pagina 161 staat het volgende: "12.11. Volgens Raad van State moet de Hedwigepolder volgens afspraak onder water worden gezet." Toch nog maar even verder zoeken, naar zaken die Zeeuwen raken. De eerste treffer staat op pagina 78, ook alweer in zo'n mini-tekst- blokje: "28.05. Staking bij Philip Morris om soci aal plan bij sluitende sigarettenfabrikant te ver beteren." Dat die fabriek in Bergen op Zoom staat en dat er honderden Zeeuwen werken staat er dan weer niet bij. (En bij alle sociaal-economische berichten is nergens te lezen dat Zeeland het laagste werkloosheidspercentage heeft van alle Nederlandse provincies. Maar dat terzijde.) Ten slotte naar de rubriek 'overleden'. Kennelijk is in 2014 geen prominente Zeeuw gestorven, wat op zich een vreugdevolle constatering is. Met een beetje goede wil kunnen we in deze rubriek een vage verbinding met Zeeland leggen. Op 26 juni overleed op 49-jarige leeftijd Nina Hoekman, meervoudig Nederlands damkampioene. Haar laatste titel behaalde zij - al doodziek - in Zoute- lande op Walcheren. Boekbesprekingen 45

Zeeland | 2015 | | pagina 47