s» tr/jicpitf ofi 'fort </cn dr n./ •'- JS-r*-/»* 4G*~L* Landing van de Engelsen bij Breezand, juli 1809. Aquatint door A. Lutz naar tekening van J. Jelgerhuis. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, III-0295. zomer. Op 11 maart had hij er andermaal bij Lodewijk op aangedrongen een leger van 26 dui zend man te vormen om de verwachte aanval te kunnen afslaan. Napoleons grootste aandacht ging hierbij uit naar de Britse dreiging tegen Zee land. In het bijzonder Vlissingen werd een grote strategische waarde toegekend, omdat haar kanonnen de waterweg naar Antwerpen beheer sten. Napoleon had Vlissingen al eens bezocht, in juli 1803, en kort na het aantreden van Lodewijk als koning van Holland had hij hem geschreven dat hij de vestingstad als onmisbaar voor de Ant werpse haven beschouwde. Eind 1807 was Vlis singen door het Verdrag van Fontainebleau daarom zelfs formeel door Lodewijk aan Frank rijk overgedragen. Napoleon stelde nog op 13 maart 1809 bijna één miljoen francs beschikbaar voor de versterking van de verdedigingswerken rondom de Schelde, waarvan ongeveer eenderde bestemd was voor Vlissingen. Tien dagen later gaf hij ook opdracht om ten behoeve van de kust verdediging reservisten op te roepen en in kam pen bij Boulogne, Gent en Saint-Omer (Sint Omaars) te verzamelen. Deze eenheden zouden bij een mogelijke Britse invasie meteen in actie kun nen komen.4 Lodewijk antwoordde zijn broer in april dat het grootste deel van zijn leger al in Spanje en Duitsland werd ingezet, maar dat hij zijn laatste reserves naar Zeeland zou sturen. De maand daarop ging hij zelf naar Walcheren om de troe pen te inspecteren. De verdediging van Walche ren was in handen van het Franse garnizoen in Vlissingen en van de op het eiland gestationeerde eenheden van het Koninkrijk Holland. De brief van Lodewijk met zijn bevindingen zal Napoleon nog ongeruster hebben gemaakt. De Hollandse koning was niet erg onder de indruk van de kwa liteit van de verdediging. De troepen werden vol gens hem slecht aangevoerd en hun moreel was Britse Schelde-expeditie 1809

Zeeland | 2015 | | pagina 4