vooral verbaasd op de Britse Schelde-expeditie. Wat dachten zij hiermee te kunnen bereiken, vroeg hij zich in een schrijven aan Clarke af. Hij zag er in ieder geval geen gevaar voor zijn Oos tenrijkse veldtocht in en misschien was de Britse landing op Walcheren slechts een afleidings manoeuvre voor hun operaties in Spanje. De Fransen dienden zich in ieder geval niet te laten vernederen door een Brits invasieleger van amper 20 duizend man. Napoleon achtte de vijand niet in staat om Vlissingen en Antwerpen te verove ren. Wel hamerde hij voortdurend op het feit dat het gebied buiten de stadsmuren van Vlissingen onder water moest worden gezet. Monnet diende volgens Napoleon daarom zo spoedig mogelijk de zeedijken door te steken. De strijd om Walcheren bood de Fransen zeker een maand tijd om maat regelen te nemen tegen het mogelijke vervolg van de Britse expeditie. De keizer liet ook weten inge nomen te zijn met de actie van Fouché om de Nationale Garde op te roepen, maar Clarke kreeg ook opdracht een Armeé du Nord van 30 duizend man te formeren. Helemaal gerust en tevreden over het optreden van zijn ministers was Napo leon toch niet. "Wat doet u nog in Parijs?" schreef hij op 10 augustus aan Clarke, en "Laat u niet verrassen in uw bed!"10 Napoleons eerste reactie op het nieuws van de Britse invasievloot bereikte Clarke pas weer op 12 augustus. Lodewijk Napoleon had tot dan toe de Frans-Hollandse verdediging geleid, maar de koning had er op 2 augustus op aangedrongen deze verantwoordelijkheid zo snel mogelijk aan een Franse maarschalk over te dragen. De enige beschikbare hoge militair in Parijs was maar schalk Bernadotte. Die was net gepikeerd uit Oos tenrijk teruggekeerd omdat Napoleon hem na afloop van de Slag bij Wagram op 5 en 6 juni 1809 had weggestuurd. Bernadotte had de woede van de keizer over zich afgeroepen door in een dagorder de overwinning toe te schrijven aan het optreden van het korps onder zijn bevel. Napoleon stemde desondanks in met de benoeming van de 'gevallen' maarschalk tot bevelhebber van alle troepen in de Scheldedelta, omdat hij deze taak nog minder aan zijn broer wenste toe te vertrouwen. Attaque de Flessmo'uo FRA IS CE MILITAI RE Aanval van de Engelsen op Vlissingen, augustus 1809. Staalgravure door Couché naar tekening van Martinet. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, III-0298. 6 Britse Schelde-expeditie 1809

Zeeland | 2015 | | pagina 8