't Is vol van schatten hier Een aanwinst uit Turkije van consul Van Uije Pieterse Uit de verzamelingen van het Genootschap Erik van der Doe Nederland en Turkije onderhouden al eeuwen rela ties. Een paar jaar geleden vond de viering plaats van vierhonderd jaar Nederlands-Turkse betrekkin gen. In 1612 overhandigde gezant Cornelis Haga zijn geloofsbrieven aan sultan Ahmed I en verkreeg daarmee het recht om onder Nederlandse vlag handel te drijven in Constantinopel. Daarmee werd feitelijk ook - en voor de eerste keer - de onaf hankelijkheid van de Republiek erkend. De collectie van het Zeeuws Genootschap bevat talloze unieke en waardevolle onderdelen, bijzondere overzeese voorwerpen en curieuze geschriften. Daaronder zijn ook getuigenissen van oude en goede banden tus sen beide landen. Vorig jaar is de verzameling etnografica verder uitgebreid met een aantal vol kenkundige voorwerpen uit Turkije, afkomstig van iemand uit de diplomatieke dienst, een Zeeuw. De kleindochter van de Nederlandse consul-gene raal in Turkije schenkt het Zeeuws Genootschap in 2010 het ca. 0,4 meter omvattende familiear chief en legateert een aantal Turkse voorwerpen van haar grootvader Th.J.J. van Uije Pieterse (1855-1922). In 2012 is de wens van Christina van Uije Pieterse de voorwerpen na te laten aan het Zeeuws Genootschap geformaliseerd in een akte van schenking. Zolang zij leefde zouden deze in haar huis te Warnsveld blijven. Na haar overlij den in de zomer van 2014 zijn de voorwerpen overgebracht naar Zeeland. Consul-generaal in Smyrna Theunis Jacobus Johannes van Uije Pieterse is de zoon van Theunis van Uije Pieterse en Maria Johanna Blaaubeen en ziet het levenslicht in Vlissingen op 27 november 1855. Na zijn promo tie in de rechten te Leiden in 1882, is hij een aan taljaren werkzaam als advocaat in Den Haag. In Th.J.J. van Uije Pieterse (1855-1922), van 1906 tot 1921 de Nederlandse consul-generaal in Turkije. Zeeuws Archief, collectie KZGW, familiearchief Van Uije Pieterse. 1888 wordt hij aangesteld als drogman (tolk) en kanselier bij de Nederlandse vertegenwoordiging in Constantinopel en vertrekt vlak na zijn huwe lijk met de Leidse Cornelia Mulié (1858-1916) naar Turkije. Hij wordt daar consul in 1893. In 1906 wordt Theunis overgeplaatst als consul-generaal te Smyrna, waar hij tot aan zijn pensioen in 1921 blijft. Dan keert hij terug naar Den Haag. Dat is net op tijd om het politieke geweld te ontlopen wanneer in 1922 de christelijke Griekse en Armeense bevolking door de Turken onder aan- 't Is vol van schatten hier 65

Zeeland | 2015 | | pagina 21