De geschenken van consul Hamel uit Bangkok Liesbeth van der Geest In november 2014 presenteerde Hans Walraven, oud-journalist van De Gelderlander, het boek Tro penjaren over zijn voorouder Pieter Simon Hamel (1845-1900) in de Zeeuwse Bibliotheek. Hierin is het verhaal te lezen over Hamels leven en zijn uit zonderlijke carrière: van dorpsonderwijzer in Groede tot consul-generaal in West-Afrika, Siam (het huidige Thailand) en Zuid-China en Formosa (nu Taiwan). De in Breskens geboren Hamel blijkt een vooraanstaande Nederlandse diplomaat te zijn geweest. En net als veel andere Zeeuwen in den vreemde schonk hij tijdens zijn verblijf in Bangkok het Zeeuws Genootschap een aantal interessante volkenkundige voorwerpen, met als doel het sti muleren van wetenschappelijk onderzoek naar Sia mese en Chinese tradities en gewoonten. Pieter Hamel en Frederik Nagtglas In 1868 leert Pieter Hamel de Middelburger Fre derik Nagtglas kennen en een jaar later schrijft hij hem een brief met het verzoek om hem te introduceren bij zijn broer Cornelis Nagtglas die gouverneur is in het gebied van de Nederlandse Bezittingen ter kuste van Guinea (het huidige Ghana). Hamel staat op het punt te vertrekken naar de hoofdstad Elmina om daar als hulponder wijzer aan het werk te gaan. In de verzameling handschriften van het Zeeuws Genootschap in de Zeeuwse Bibliotheek is deze brief bewaard geble ven (nr. 1249), tezamen met een brief van novem ber 1884 waarin hij op emotionele wijze schrijft over het overlijden van zijn vrouw Marie den Bouwmeester (nr. 1250). Frederik Nagtglas is in de periode 1862-1884 actief in het Zeeuws Genootschap. Naast bestuurs lid is hij ook bibliothecaris en conservator van het kabinet van oud- en zeldzaamheden. In die laatste functie moet hij Hamel overtuigd hebben van het belang van de verzamelingen en dat het schenken van bijzondere, uitheemse voorwerpen bijdraagt tot het verbreden van de kennis over vreemde volken. Aanwinsten voor het Zeeuws Genootschap Na zijn aanstelling in Bangkok in 1881 wordt Hamel benoemd tot lid van het Genootschap. In het archief van het Genootschap in het Zeeuws Archief is een brief te vinden waarin hij zijn benoeming aanvaardt. Hij schrijft: "Thans is het mij zeer aangenaam U te kunnen berigten, dat ik het eene hoogst eervolle onderscheiding acht als medelid in uw Genootschap te zijn opgenomen, en ik dus de benoeming volgaarne aanneem, hoe zeer ik mij ook bewust ben daarop door weten schappelijkheid al zeer weinig aanspraak te kun nen maken." Hij wil het Genootschap vanuit Siam van dienst zijn en vraagt het bestuur eventuele wensen door te geven. In de volgende jaren schenkt hij diverse voorwerpen. Dat doet hij ook aan het Rijks Ethnografisch Museum in Leiden (nu Museum Volkenkunde) en het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Batavia. Als hij Nederland bezoekt neemt hij vooral lokale kunst- en gebruiksvoorwerpen mee. In 1882 schenkt hij het Zeeuws Genootschap een met glinsterende glasscherven versierd ver guld loden boeddhabeeldje uit Siam. Uitzonderlijk is de staande houding van de boeddha. Het 40 cm hoge beeldje is afgedekt met vier boven elkaar geplaatste baldakijnen (nr. 3600-BEV-Z-78). De baldakijnen zijn in de loop der tijd losgeraakt en het is niet bekend waar ze gebleven zijn. Als Hamel in het voorjaar van 1884 met ver lof in Nederland is, bezoekt hij familie en vrien den. Nagtglas staat dan net op het punt te verhui zen naar Utrecht. Hij noteert in zijn dagboek: "Tot zelfs de laatste dagen kregen wij nog bezoek, o.a. op de 18. Maart toen in de reeds bijna ontta- 70 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 26