Zeeland 24.2 Den strijd gewijd - in oorlogstijd! Val vreemden heerschers nooit ten knie. Wees onbekwaam tot compromis. Geef geen respijt - zoo lang gij zijt. Schuw felle pijn - noch wrang verdriet. Bezie de dingen in het groot: Zoo velen boetten met den dood, Waarom zij wèl - waarom gij niet? Vraag niet hoe lang men leeft, doch hoè! Wat men presteert, wat men volbrengt, Wat men bewust de menschheid schenkt, Het tijdsbestek doet er niet toe. Wanneer het eindsignaal weerklinkt, 't Zij vroeg - 't zij laat, ontplooi de vaan. Maak dat gij fier van hier kunt gaan: "Present! ik heb mijn plicht gedaan!" Clandestien werk In die laatste twee bezettingsjaren schreef Elisa- beth van Maasdijk nog meer gedichten waarvan ettelijke clandestien verschenen, soms onder haar Uit: Van vier vroolyke klantjes in het Zouteland. met Lijs, en hij heeft Guus Reitsma bij de groep gehaald. Elisabeth Hannema-van Maasdijk heeft zodoende in de Tweede Wereldoorlog via haar kinderen intensief met het verzet meegeleefd. Ze was zo goed als zeker op de hoogte van de ille gale activiteiten van Guus, die ze tijdens het enige toegestane bezoek na het proces en voor de executie een gouden medaillon had gegeven. Die had hij in zijn handen bij de executie en die werd later door een Duitser bij het ophalen van de spullen door de dochter teruggegeven. Kort na de executie van haar jongste in de duinen bij Over- veen, onbekend met het lot van haar aanstaande schoonzoon en nagenoeg zonder contact met haar twee andere kinderen, schreef Elisabeth van Maasdijk enkele gedichten. Ze werden gepubli ceerd in de illegale pers. In het Geuzenliedboek dat in het najaar van 1943 onder de titel 'Geuzen liedboek, eerste vervolg' gereed was, was van de moeder van Guus Reitsma anoniem een gedicht opgenomen. Zoals het opschrift aangeeft - "op dracht van een gefusilleerde, geschreven door een moeder wier zoon gefusilleerd werd" - sprak in het gedicht de gefusilleerde de achterblijvers toe: El isabeth Reitsma 51

Zeeland | 2015 | | pagina 7