Bovenop de toren van Zanddijk broedden ooit raven. Tekening uit 1812. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, ZI, II 1117. broen te Sandijck op den thoren." Het gedicht werd gepubliceerd in de dichtbundel De Zeeuse Nachtegael ende des selfs dryerley gesang (1623), in het derde deeltje (pag. 58). De toren van Zanddijk was toen al een ruïne, overgebleven van de verwoesting van kerk en toren door de watergeuzen na 1572. Deze vermel ding door Valerius is tevens het oudst gedocu menteerde broedgeval van raven in Nederland, en ook bijzonder omdat er op een gebouw en niet in een boom gebroed wordt. Oude hoge bomen zijn meestal de favoriete nestplaats. Uit de achttiende eeuw zijn mij geen vermel dingen van raven bekend. Wel uit de negentiende eeuw. In 1811 worden raven genoemd door Alban, onderprefect te Zierikzee; hij vermeldt dat er "uw quantité de corbeaux" broedt (Beekman, 2006). Meer details zijn er niet. Oude hoge bomen zullen er in Zierikzee en omstreken niet veel geweest zijn. Zouden ze op de Dikke Toren gebroed heb ben? In de negentiende eeuw worden nog meer raven uit Zeeland vermeld. Zo krijgt het Zeeuws Genootschap in 1817 een opgezette raaf in een kastje van B. Dobbelaar de Wind; deze ging ver loren. In 1863 krijgt het Genootschap weer een raaf (Polman Kruseman, 1864). Deze raaf komen we tegen bij De Marrée (1869) in zijn naamlijst van vogels in de collectie van het Zeeuws Genootschap. En deze raaf is nog steeds in de col lectie van het Genootschap aanwezig. 't Is vol van schatten hier 105

Zeeland | 2015 | | pagina 19