Een van de grootste schelpen Cypraeacassis rufa). Ezeltje (met stopverfresten). Gedemonteerd stuk van de bovenkant. 110 '5 v°l van schatten hier der de nautilus. Midden op het onderstel is een prachtig ingelegde tazza of schaal geplaatst. Op de onderkast zijn twee familiewapens aan gebracht: het wapen van Job Baster links en dat van zijn tweede vrouw Jacoba Vink rechts. Het wapen van Job Baster heeft een springende haze wind, geheel opgebouwd uit otolieten. Het oog van de hond is gemaakt van een asgrauwe tol- hoorn (Gibbula cineraria), het mondje van een stukje bloedkoraal, de halsband van stompe ali kruiken (Littorina obtusata Het wapen van Basters tweede vrouw, Jacoba Vink, is een stijgende leeuw, opgebouwd uit bloedkoraal; het oog van de leeuw is een frag mentje van een Zeeuwse mossel. Opvallend is dat de stijgende leeuw in het wapen van Jacoba Vink erg veel weg heeft van de leeuw in het Zeeuwse wapen zoals dat in die tijd gebruikt werd. Het raadsel van de otolieten Niet alleen het wapen van Job Baster is opge bouwd uit otolieten, hele vlakken en veel versie ringen van het buffet zijn opgebouwd uit otolie ten. Zo is een groot aantal velden ingelegd met kaurischelpen (Lyncina lynx) en omrand met lijs ten van otolieten. Het betreft otolieten van kabel jauwen. Deze zitten aan de achterzijde van de schedel bij vissen. Hoe groter de vis, des te groter de otolieten. De gebruikte otolieten zijn duidelijk afkomstig van behoorlijk grote kabeljauwen. Hoe kwam Baster aan zoveel otolieten? Er is helaas niets aan gegevens over de herkomst van dit materiaal of het gebruik ervan bekend. We weten wel dat Zierikzee in de tijd dat Baster er woonde een rijke handelsstad was en dat er visserssche pen uitgereed werden naar noordelijke wateren. Een belangrijke bron van inkomsten was de kabeljauwvisserij rondom IJsland. Gelet op de afstand zal de vis wel als zoutevis aangevoerd zijn. Of de koppen (met de otolieten) ook onder het zout aangevoerd zijn is onbekend. Als dit niet het geval was, moeten de otolieten afkomstig zijn uit de koppen van vers aangevoerde kabeljauw, in de kustwateren gevangen.

Zeeland | 2015 | | pagina 24