Genootschapszaken V Afgelasting fossiele-bottentocht door overlijden Wim Schot Sinds 1996 vindt jaarlijks de fossiele-bottentocht van het Zeeuws Genootschap op de Westerschelde plaats. Altijd begin juli vaart de mosselkotter van Jaap en Anja Schot uit Zierikzee (aanvankelijk de ZZ8, later de ZZ10) 's ochtends vroeg het Haven kanaal uit om de inmiddels vermaarde collectie fossielen van het Genootschap verder aan te vul len. Aan boord bevinden zich conservatoren van het Zeeuws Genootschap, leden van de werkgroep Geologie, belangstellenden en deskundigen van onder andere Museum Naturalis Leiden, het Natuurhistorisch Museum Rotterdam en het Museum voor Natuurwetenschappen te Brussel. In de vijftig meter diepe Put van Terneuzen wordt dan met korren gevist op resten van vooral fossiele zeezoogdieren, zoals walvissen en dolfij nen en soms ook potvis, walrus en zeekoe. Deze komen uit de oude lagen van het plioceen en mio- ceen (2 tot 23 miljoen jaar geleden). Ook komen daarbij botten en tanden van jongere pleistocene landzoogdieren boven, zoals mammoet en wolha- rige neushoorn. Bijzondere en zeldzame fossiele schelpen behoren tot de niet onbelangrijke bij vangst. Aan het eind van de dag ligt het dek dan meestal vol wervels, stukken rib en onderkaak, bullae en andere zwart versteende botten van walvisachtigen, die op slechts weinig plaatsen in de wereld in zulke grote aantallen worden gevon den. Daarbij zijn ook niet eerder aangetroffen skeletdelen, en zelfs die van nog onbekende soor ten, met de kor boven water gekomen. De korren worden vanaf het begin in 1996 traditiegetrouw binnengehaald door de broers Jan en Wim Schot, neven van schipper Jaap Schot. Hun vaders waren broers en hebben jarenlang Wim Schot haalt de kor binnen tijdens de bottentocht van het Zeeuws Genootschap op de Westerschelde in 2013. Foto Lex Kattenwinkel. Genootschapszaken 113

Zeeland | 2015 | | pagina 27