Poulle. Door J. vande V E A. van Poulle.^ (4 &tir -Üwert In Middelburggedrukt by Aar oh van Toulle Titelpagina hs. 6495A. Zeeuwse Bibliotheek (bruikleen Zeeuws Genootschap). om met de ganzenveren pen dergelijke bewerke lijke letters in de niet bepaald ideale schoolom- standigheden van die tijd op bevredigende wijze te 'trecken'. Het mes sneed dus aan twee kanten: de leerling hoefde zich niet meer druk te maken over die ingewikkelde kapitaal-voorletter en kon zich dus beter concentreren op het uitschrijven van het voorschrift, en de meester was in staat zijn tijd beter te gebruiken. Maar er is nog een derde doelgroep, naast de schoolmeesters en de leerlingen, en wel die van de 'liefhebbers der penne', de dilettanten uit de ontwikkelde burgerij die met enthousiasme en kunde het schrijven beoefenden als kunst. [1696-1704] 'Jan van den Velde' Nieuwen ABCD Capitael Voor-Letter-Boek (hs. 6495A) NIEUWEN ABCD CAPITAEL Voor-Letter- Boek. Door J. vande Velde. [afdruk van een houtsneeblok, een met ganzenveren pen "A. van Poulle" schrijvende hand afbeeldend; de naam uit losse letters gezet; op de versozijde in rood afge drukt hetzelfde vignet, maar dan groter, en daar onder een afdruk van een houtsneeblok met daarin uitgesneden de tekst "Die wil leeren schrijven met vlijt, Vatte de Penne t'aldertijt Gelijck dees figuere wijst aen, Soo zal tschrijven te beter gaen. Velde in. J. Jegers sculp". Vande Velde invenit, J. Jegers sculpsit)] In Mid delburg, gedrukt bij Aaron van Poulle, over de Dambrugge in de Stuurman. Een jaar van uitgave ontbreekt, maar Is te herleiden tot de periode 1696-1704, de tijd waarin Van Poulle werkzaam was "over de Dambrugge", op de noordzijde van de Dam. [Titel omgeven door een uit typografi sche ornamenten opgebouwde randlijst.] De colla tie luidt: oblong 4°, A-F4 (A2, A3, A4, BI en B2 ontbreken); ongepagineerd, afgesneden op ca. 155 x 210 mm. Band: niet-contemporaine papieren omslag. Inhoud: achter de titelpagina 18 (van 23) bladen, ieder linksboven op rectozijde een afdruk 144 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 18