l Vertroestinghe 5«r brgfrint rm frijoon Uorrfc <fï totjftflirrnt Otrórrorfhit flt)cDrrgf»cüirmrirmrnfri;m «eftümiörr «flimt (jljröroni ftinmnr .tfnoc Ut üüjouocoe fjcwj.apütclcn V K-, Paul Aarssen Een van de eerste bijzondere boeken die door het Zeeuws Genootschap werden aangekocht is Die vertroestinghe der ghelatenre menschen uit 1502. (In de eerste gedrukte catalogus van de bibliotheek van het Genootschap staat abusievelijk 1508 als jaar van druk vermeld.) Het is niet precies na te gaan wanneer het in de verzameling is opgenomen. Volgens een bijschrift in Spiegel van de Tijd is het in 1785 in Vlissingen aangekocht op een veiling van de boekerij van Didericus van Cruijsselbergen. Van Cruijsselbergen, geboren te Leiden in 1728 en overleden in 1784 was onder andere rector van de Latijnsche School in Vlissingen. In die tijd werden in Vlissingen boekveilingen gehouden door de drukker/boekverkoper Thomas Corbe- leyn, wonende op de Beurs. Een veiling die in aanmerking zou kunnen komen is die van 4 maart 1785; een catalogus daarvan is nog niet gevonden. Wel blijkt uit de notulen van het bestuur van het Genootschap van 29 maart 1785 dat secretaris Kuipers bericht dat hij "uit kragt van daartoe hem gegeven Commissie op eene ver- kooping van boeken binnen Vlissingen gehouden, eenige boeken die hem voor het Genootschap niet ongeschikt scheenen had aangekogt ter somme van 10:15:6s Vis". Over de vorige eigenaars van dit boek is alleen bekend dat het al heel vroeg - mogelijk vanaf het jaar dat het gedrukt werd - eigendom was van de zusters van het Mariaklooster in Hoorn, zoals blijkt uit een aantekening in zes- tiende-eeuws handschrift. Dit klooster, gesticht in 1408, werd na de Reformatie een weeshuis. De kapel bestaat nog steeds. Geen typografisch meesterwerk Het boek is nog helemaal in de traditie van de handschriften en incunabelen. Dat wil zeggen: vpwoc rSrü c/items 'Titelpagina' met fratskop. Aan de stempel is te zien dat het boek na de brand in 1940 opnieuw is ingebonden, in de jaren vijftig, waarbij de oorspronkelijke - waarschijnlijk erg beschadigde perkamenten band - is vervangen door een kartonnen band met perkamenten rug. Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Genootschap, 1110 H15. geen echte titelpagina, de hoofdletters zijn met rood aangestreept en de initialen van de hoofd stukken zijn, wat slordig, met de hand ingete kend. In typografisch opzicht is het geen mees terwerk. Je kunt zien dat sommige namen van hoofdstukken bij het zetten vergeten zijn en er later zijn tussengevoegd. De kop TV. Capittel' komt twee keer voor. Het was waarschijnlijk een populair boek want in korte tijd verschenen er herdrukken, in 160 t Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 34