Boekbesprekingen b "*m Aad de Klerk, De oude kaarten van Zeeland. Stad en dorp, land en water in vier eeuwen cartografie. Uitg. WBooks, Zwolle (i.s.m. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Zeeuws Archief) 2015, 128 pp., ISBN 978-94-625-8077-0, 24,95 In dit aantrekkelijk ogende boek presenteert Aad de Klerk bijna vijftig oude kaarten van Zeeland en, bovenal, delen van deze provincie. Als des kundige op het gebied van de Zeeuwse historische geografie is De Klerk natuurlijk de aangewezen persoon om die kaarten inhoudelijk toe te lichten. In de inleiding, die voorafgaat aan de presentatie van de afzonderlijke kaarten, belicht hij onder meer de functie van oude kaarten en behandelt hij een typologie. De kaarten zelf stammen uit de periode 1504/'05-1949 en komen chronologisch aan bod. Elke kaart wordt groot en vaak schitte rend afgebeeld. In sommige gevallen ligt de focus op een detail van een kaart, maar ook dan volgt een fraaie totaalafbeelding op de volgende pagina. Lovenswaardig! Verder kreeg iedere kaart een accurate formele beschrijving en een handig localisatiekaartje. Uiteraard heeft De Klerk de kaarten stuk voor stuk in hun historische context geplaatst. Vooral in de bruikbaarheid van de kaart als bron voor landschappelijk onderzoek toont hij zich een meester, met oog voor details. Daarbij schuwt hij een kritische benadering van de oude kaarten zeker niet, ofschoon hij soms wat te kort door de bocht gaat. Zo dicht hij de landkaart van De Jode (Kaart 7) ook een twijfelachtige functie als zee kaart toe, waarin de weergegeven zeemonsters het gevaar van de zee zouden aanduiden en de decoratieve elementen de "angst voor lege plek- j SOflmi VrA» Ij J) X» I 'De stad Goes' door Jaeob Reynoutsen, 1650, schaal ca. 1:3000. Uit: Aad de Klerk, De oude kaarten van Zeeland.

Zeeland | 2015 | | pagina 41