Zeeland 25.1 9 De nijlgans, afkomstig uit Egypte, broedt inmiddels met honderden in Zeeland. Foto Chiel Jacobusse. van nieuwe planten en dieren maakt dat er nau welijks tijd is voor het verwerven van een even wichtige positie van de nieuwelingen. Ecosyste men raken uit balans en bijzondere lokale soorten worden weggeconcurreerd door kosmopolieten. Een en ander klemt nog temeer omdat de snel om zich heen grijpende klimaatverandering soorten vaak nog een extra duwtje in de rug geeft, al of niet via eenmalige uitschieters in klimatologische omstandigheden. Het aantal exoten dat onze regio in de afgelo pen decennia bereikte loopt in de honderden! Aan de hand van zeven voorbeelden worden in dit artikel de zeer diverse herkomst, het verschil in effecten en problemen van invasieve exoten geschetst. De soorten zijn gekozen op basis van de verschillende milieus waarin ze voorkomen en/of hun specifieke problematiek of betekenis in de Zeeuwse situatie. Watercrassula (Crassula helmsii) Watercrassula is een water- en oeverplant die afkomstig is uit Australië en Nieuw-Zeeland. De soort is hier terechtgekomen via de waterplanten- handel ten behoeve van vijvers en aquaria. Pas in 1995 werd de soort in Nederland voor het eerst in het wild aangetroffen, maar het is nu al een van de meest gevreesde invasieve exoten. De soort heeft een heel brede ecologische amplitude en kan voorkomen in voedselrijk en voedselarm water van zoete tot brakke omstandigheden en zowel op de oever als tot in twee meter diep water. Het zijn kleine, onaanzienlijke plantjes die in grote massa een zeer dichte mat vormen en die mat is zo dicht dat alle andere planten en dieren erdoor verstikt worden. Er zijn allerlei bestrij dingsmiddelen uitgeprobeerd, variërend van her biciden, plaggen en tijdelijk droogzetten van waterpartijen tot volkomen afdekking van het daglicht, maar geen enkele methode lijkt tot nu toe effectief. De soort komt in ongeveer een vijfde van de Zeeuwse uurhokken (topografische kaart- vlakken van 5 x 5 kilometer) voor en op diverse plaatsen is sprake van zorgelijke expansie, onder meer in de duinen van Schouwen, langs de oevers van het Krammer-Volkerak en in de Wilde Lan den bij Sint Jansteen. De soort lijkt zeer wel in staat om complete levensgemeenschappen te ver dringen en met name langs soortenrijke voedsel- arme oevers baart dit de natuurbeheerders veel zorgen. Nijlgans (Alopochen aegyptiacus) Nijlganzen zijn afkomstig uit Egypte en ze heb ben zich hier gevestigd vanuit exemplaren die ontsnapt zijn uit watervogelcollecties en dieren parken. Aanvankelijk, in de jaren tachtig van de vorige eeuw, leek het te gaan om een biologische rariteit die vanzelf weer zou verdwijnen. Maar niets was minder waar: in Nederland broeden Uitheemse flora en fauna

Zeeland | 2016 | | pagina 21