inmiddels duizenden nijlganzen en in Zeeland vele honderden. Ze zorgen voor grote ecologische problemen. Die houden met name verband met de enorme agressie van deze soort. De verwante bergeend die hier oorspronkelijk inheems is wordt uit de wijde omgeving van het nest geweerd, maar ook ten opzichte van andere vogels zijn nijlganzen bijzonder onverdraagzaam. Zo kon het gebeuren dat ze een heel vogeleiland met ruim honderd nesten van meeuwen en sterns in een paar dagen tijd volledig ontruimden, waarbij alle nesten verloren gingen. De vogels lijken geen angst te kennen; zo zijn er diverse gevallen bekend van overname van een nest van een bui zerd of zelfs een havik. Zo'n havik wordt gewoon verdreven van zijn nest, terwijl het vrouwtje havik zelfs grote prooien als bergeend en zilver meeuw soms overmeestert. Het schijnbaar totale gebrek aan vrees wordt de nijlgans soms fataal. Als de zeearend op het toneel verschijnt verkeren alle vogels in totale paniek. Maar de nijlgans blijft zitten waar hij zit, en dat is een fikse misrekening. Op internet cir culeren diverse filmpjes van nijlganzen die door zeearenden afgeslacht worden. En je realiseert je dan weer: de nijlgans is een wel heel vreemde eend in de bijt. Want inderdaad, taxonomisch gezien is de nijlgans geen gans maar een eend. In het licht van het bovenstaande behoeft het geen betoog dat vogelaars en natuurbeheerders de nijlgans liever zien gaan dan komen. Zonnebaars (Lepomus gibbosus) De zonnebaars is een zoetwatervis die populair is bij vijvereigenaren en aquariumhouders. Die heb ben evenwel bij de aanschaf van hun dieren geen idee van de voortplantingssnelheid van deze uit Noord-Amerika afkomstige roofvis en het duurt niet lang of het gecreëerde domeintje wordt te klein voor het uitdijende aantal zonnebaarzen. Maar de wijde wereld biedt zoveel plassen, sloten De zonnebaars vormt een bedreiging voor veel waterbewoners. Foto Lucien Calle.

Zeeland | 2016 | | pagina 22