"Een overheerlijk geschenk" Marianne Gossije In mei 1828 ontving het Genootschap twee schil derijen ten geschenke. Het ene schilderij werd geschonken door baron A.J.C. Lampsins, voorstel lende "de voorheen bestaan hebbende buitenplaats Lammerenburg". Dit schilderij hangt momenteel in langdurig bruikleen in het MuZeeum in Vlissingen. Het andere schilderij was een geschenk van jonkheer Van der Straten van den Hille, die woonde in Rijswijk. Het was een portret van jonkheer Jan van Borssele van der Hooghe, die leefde van 1707 tot 1764. Op 13 oktober 1828 staat de schenking ook keurig in de notulen vermeld. In de handgeschreven catalogus van 1846 staat het portret onder de B van Borsselen. In de volgende bewaard gebleven, gedrukte catalogus van 1861 staat het portret ook vermeld, en voor het laatst in de gedrukte catalo gus van conservator W.D. Luteijn uit 1880 onder nr. 56. Het schilderij werd 'in veiligheid gebracht' in de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft in Middelburg. Dat gebouw brandde in mei 1940 volledig uit. Het schilderij is dus helaas verloren gegaan. De briefwisseling die bij dit schilderij van Van Borssele hoort is echter wel aardig om een idee te geven van hoe men indertijd soms met een schenking omging. Hoewel in de notulen is ver meld dat er een bedankbrief naar Van der Straten zal gaan, is dit niet tijdig gebeurd. Van der Stra ten wacht anderhalf jaar, tot het hem op 23 november 1829 te gortig wordt. Hij schrijft de volgende aangetekende brief op poten aan de directeuren van het Genootschap. Aan Heeren Directeuren van het ZGdW Mijne Heeren, Bij de mijne d:o 2 Julij 1828 zondt ik onder t Adres van Uwer Voorzitter Jonkhr A.C. van J1 Jhr. Jan van Borssele (1707-1764), heer van Borssele en van der Hooghe, schepen en raad van Middelburg, representant van de Eerste Edele van Zeeland. ZA, ZG, ZI, IV-267. Citters te Middelburg tot geschenk aan het Genootschap het Portret van wijlen den Heer Eerste Edele Van Borssele en kreeg van ZHWGeb in d:o 12 Julij 1828 Bericht der Goede ontvangst, alsmede dat ZHWGeb Het zelve Portret, benevens de bovengem. gelei dende missive ter uwer Eerste Vergadering zoude overleggen, welke evenwel niet voor September van dat jaar zoude plaats hebben. Zedert al die tijd tot Heden vernam ik verder 't Is vol van schatten

Zeeland | 2016 | | pagina 32