boven! Orangisme, Belgisch patriottisme en de Mechelaars (1815-1836)' het orangisme met het Belgisch patriottisme bij het ontstaan van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Op poli tiek, sociaaleconomisch, cultureel en levensbe schouwelijk gebied waren Noord en Zuid sinds de godsdienstoorlogen van de zestiende eeuw sterk van elkaar vervreemd. Het beeld van de revolutie van 1830 is vertroebeld door de patriottische geschiedschrijving. Pas in 2006 werd deze visie fundamenteel ter discussie gesteld door de meer recente neiging van historici om het nationalisti sche karakter van deze interpretatie te laten zien. De auteur bestudeert de aanloop tot de Belgische revolutie van 1830 en gaat na in hoeverre die 'onvermijdelijk' was, zoals volgens hem te gemakkelijk wordt aangenomen. Verder nog een stuk over de straatnamen in Mechelen (J. van Herck) en over de motieven en het lot van de ter dood veroordeelde burgerspion nen in de Eerste Wereldoorlog (G. Clerbout). Van de Nordrhein-Westfalische Akademie der Wissenschaften und Künste in Düsseldorf ont ving het Genootschap Die altesten Judengemein- den in Deutschland (auteur R. Schieffer). De spo radische en ook vaak nog toevallige getuigenis sen van joodse nederzettingen voor de pogroms van 1096 wijzen op immigratie uit Gallië en Italië sedert de negende eeuw. Tegen deze achtergrond bekeken zijn er twee plaatsen die een afwijkend beeld laten zien: Aken en Keulen. In Aken hebben al Joden gewoond in de tijd van Karel de Grote. En uit een decreet van keizer Constantijn uit het jaar 321 blijkt zelfs dat er toen reeds een joodse gemeente bestond ten noorden van de Alpen, en wel in Keulen. De geschiedenis van het Joden dom, zelfs die in de middeleeuwen, is in meerdere opzichten geen eenvoudig thema in Duitsland. Niemand kan de schaduw ontkennen die de ver volgingen in de twintigste eeuw hebben gewor pen op de hele voorgaande Duits-Joodse geschie denis. Het is helaas moeilijk die geschiedenis met dezelfde nuchtere onbevangenheid te beoordelen en te beschrijven als die van welke christelijke deelgroep dan ook. 36 Aanwinsten

Zeeland | 2016 | | pagina 38