j W V s f f - v' jïp- n 1 w - - 1 V 1 L'I 1 I a Boekbesprekingen Ronald van Immerseel en Nina Wijsbek (eindred.), "Eene Aangename en Welgelegene Buitenplaats, genaamd Duino". De geschiedenis van de hofstede Duno te Oostkapelle, Jaarboek Kastelenstichting Holland en Zeeland 2012, ISBN 978-94-6169 489-8. 24,50 Tegenwoordig is Duno in Oostkapelle een fraai complex van historische boerderijgebouwen, gelegen op een eiland binnen een gracht. Hekpij lers, lanen en bossen herinneren nog aan de tijd dat dit een buitenplaats was van welgestelde Mid delburgse kooplieden. Over de geschiedenis ervan is nu een boek verschenen, dat uitkwam als het Jaarboek 2012 van de Kastelenstichting Holland en Zeeland. Aan de Noordweg staat het mooie hek met zijn natuurstenen pijlers uit de tijd dat Duno de "aangename en welgelegene buitenplaats" was waarnaar de titel van het boek verwijst. Naar Duno zijn vanaf 2001 verschillende onderzoeken uitgevoerd, naar onder meer de archeologie, de bouwgeschiedenis van de huidige boerderijgebouwen, de vroegere bewoners en de tuingeschiedenis. In 2011 zijn die rapporten gebundeld, waarna in 2012 een beheersplan voor dit monumentale complex is opgesteld. Doorgaans bereiken zulke rapporten het brede publiek niet. Daarom valt het zowel de opdrachtgevers voor het onderzoek als de Kastelenstichting Holland en Zeeland te prijzen dat ze de kennis die de onder zoeken hebben opgeleverd, nu toegankelijk maken in een goed verzorgd jaarboek. Zes auteurs belich ten elk vanuit hun expertise een aspect of een periode van de geschiedenis van Duno. Bram Silkens gaat in op de archeologie en bodem en Leo Wever behandelt de bouwgeschie denis van de boerderijgebouwen. Peter Henderikx zet uiteen hoe de abdij van Middelburg, waarvan Duno een onderdeel vormde, haar grondbezit en navenant haar macht in Oostkapelle in de loop van enkele eeuwen vergrootte, tot daar in 1574 een abrupt einde aan kwam. Peter Blom beschrijft de achtereenvolgende eigenaren in de periode 1574-1812, waarna Jan Zwemer ingaat op de peri ode na 1800. Tot slot beschrijft Ronald van h -- j' v. Plattegrond van 't Hof Duno door M. Sneevlied, 1771. ZA, ZI, aanwinsten 685. Immerseel de tuin- en parkgeschiedenis van Duno. Doordat het boek is samengesteld uit afzonderlijke rapporten, is enige overlap tussen de bijdragen onvermijdelijk. De naam Duno is afkomstig van Dunhoveden (Duinhoofd) en heeft een middeleeuwse oor sprong. De eerste vermelding van Duno dateert uit 1247. Eeuwenlang was het een uithof, een boerderij van de norbertijnerabdij te Middelburg. Samen met de uithof Westhove vormde deze het centrum van het Oostkapelse grondbezit van de abdij en fungeerde waarschijnlijk als administra tief centrum van die bezittingen. Toen in 1574, aan het begin van de Opstand, Walcheren aan de kant van de prins van Oranje kwam te staan, nam het bevoegd gezag de geestelijke goederen in beslag. Niet lang daarna kwam het complex in bezit van particulieren. De auteurs wagen zich niet aan een uitspraak wanneer Duno als buitenplaats in gebruik is

Zeeland | 2016 | | pagina 39