Zeeland 25.1 In 1707 stellen de Staten van Zeeland een plak kaat op. Alleen Zeeuwse vissers mogen in Zeeuwse wateren vissen. Maar die van Bergen op Zoom beroepen zich op de Satisfactie, waarin staat dat ze in het hele Verdronken Land mogen vissen. Het plakkaat wordt in 1775 herhaald. Een deel van de vissers uit Bergen op Zoom verhuist naar Tholen. Dan zijn ze Zeeuws. Ook andere problemen worden in het boek beschreven. De vissers zetten de weren gewoon door het weer van een ander heen. Of in de vaar geul, als dat een beter financieel perspectief lijkt te bieden. Ze gaan hun eigen gang. Financieel perspectief? De namen van som mige weren zijn mooi: Goudmijn en Zilverput. Maar helaas vallen de resultaten vaak tegen. Bovendien werd de prijs niet bepaald door wat de vissers hier vingen, maar door wat de vissers in de Zuiderzee vingen. De ansjovis uit de Ooster- schelde was nog geen procent van wat in de Zui derzee gevangen werd. In dit boek ontbreken helaas haast alle financiële gegevens van de ansjovisvisserij. In de prima masterscriptie van C.H.M. in 't Groen uit juni 2000 (Erasmusuniver- siteit) staan veel meer financiële gegevens. Daar wordt vermeld dat in een reeks van 17 jaren aan het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw in de helft van de jaren bijvangst (de andere gevangen vis, omvis genaamd) meer opbracht dan de ansjovis. Er was in die jaren eigenlijk maar één jaar waarin de vis genoeg opbracht om de pacht te betalen. Jammer dat een verwijzing naar deze scriptie ontbreekt in dit boek. Eén kanttekening moet natuurlijk wel gemaakt worden: opgegeven vangst is iets anders dan werkelijke vangst. En deze visserij was ook een seizoensactiviteit. De vissers hadden eigenlijk allemaal ook een ander beroep. Over de rest van het boek kan ik korter zijn. Het hoofdstukje familieverhalen geeft een goed inzicht in de relaties (en die zijn er veel) tussen de ansjovisfamilies. Ook hun opvattingen, imma terieel cultuurgoed, worden beschreven. Opval lend is dat de hechte vissersgemeenschap een protestantse enclave in het katholieke Bergen op Zoom was. De verhalen staan op de dvd achterin het boek. Ten slotte, liefhebbers van ansjovis weten dat er in het voorjaar in Bergen op Zoom een A-A-A- menu bestaat: Asperges met wat gekookte aard appelen als voorgerecht, een ruime portie gebak ken Ansjovis met frietjes als hoofdgerecht en Aardbeien met ijs als nagerecht. Altijd gedacht dat dit een eeuwenoude traditie was. Maar, zo leert het boek, dit menu is pas in 1973 of 1974 geïntroduceerd door het restaurant De Bloemkool. Heel oud dit restaurant, uit 1797, dat weer wel. Toen de weervisserij om een aantal redenen als commerciële bedrijvigheid ophield te bestaan is er de Stichting Behoud Weervisserij opgericht; er werd een derde weer gestoken (er waren er van de haast dertig weren nog maar twee over), de schepen werden verbeterd en aangepast en er zijn in het seizoen vaartochten naar de opnieuw in bedrijf zijnde weren. Het is een toeristische attractie geworden. Met de uitgave van dit bijzon dere boek is gepoogd de geschiedenis van de weervisserij vast te leggen en deze visserij onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Met dit boek is de stichting daarin goed geslaagd. Gerard Heerebout Huib Uil, De scholen syn planthoven van de gemeente. Het onderwijs in Zeeland en Staats- Vlaanderen 1578-1801, Marberg Media, Berg- schenhoek 2015. 860 pp., prenten, kaarten. ISBN 978-90-820494-7-3. 34,95 Dat goed onderwijs van groot belang is, zal nie mand ontkennen. Onderwijs wordt gezien als een elementaire behoefte en niet alleen in onze tijd. Ook in het verleden was men zich hiervan bewust. Niet voor niets drong zowel de overheid als de kerk aan op goed onderwijs aan zo veel mogelijk kinderen. Hoe kreeg het onderwijs in Zeeland en Staats- Vlaanderen in de periode 1578-1801 vorm? Hoe functioneerde het en tot welke resultaten leidde Boekbesprekingen 41

Zeeland | 2016 | | pagina 43