Zeeland 25.2 Die van der Sluys De economische effecten van de Tweede Vlaamse opstand in Zeeland Erik-Jan Dros In 1488 kwamen verschillende Vlaamse en Bra bantse steden in opstand tegen de politiek van Maximiliaan van Oostenrijk. Volgens Cornelis Aurelius in zijn Divisiekroniek had deze opstand, die later de boeken in zou gaan als de Tweede Vlaamse opstand, een groot effect op de handel en visserij in de Nederlanden: "Ende die van der Sluys deden dagelicxs veel scaden opter zee van buchen ende ander scepen die si namen, als dat men in Brabant, in Zeelant, noch zuytwert niet te water veylich varen noch ghene goeden van zuytwert noortwert brengen en mocht." In hoeverre waren de effecten van deze opstand ook in Zeeland te voelen? Onvrede Zowel de Tweede Vlaamse opstand (1488-1492) als de Eerste Vlaamse opstand (1483-1485) kwa men voort uit groot ongenoegen bij de Vlaamse steden over het beleid van aartshertog Maximili aan van Oostenrijk. Hoewel Maximiliaan feitelijk niet de landsheer van de Nederlanden was, had hij grote invloed via zijn vrouw, de landsvrouw Maria van Bourgondië. Toen zij in 1482 stierf, eisten de Staten van Vlaanderen het regentschap op voor de nieuwe, minderjarige vorst Filips de Schone, zoon van Maria en Maximiliaan, om ver dere invloed van de aartshertog te beperken. Hoewel Maximiliaan in eerste instantie met deze regentschapsraad akkoord ging, zorgden meer dere conflicten voor een definitieve breuk. Na twee jaar werd deze eerste opstand beëindigd met de Vrede van Sluis en Maximiliaan leek de grote overwinnaar. De onvrede bleef echter in Vlaanderen. Door een nieuwe oorlog tegen Frankrijk stegen de belastingen en kwam de handel in het graafschap zo goed als stil te liggen. In Gent en Brugge roerde het volk zich en in de laatste stad wist men Maximiliaan gevangen te nemen. Met de belofte van het handhaven van de privileges van de ste den en van het sluiten van vrede met Frankrijk, werd hij weer vrijgelaten. Lang zou Maximiliaan niet wegblijven uit Vlaanderen. De gevangenne- SIjl Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, geschilderd door Albrecht Dürer in 1519. ming had hem diep in zijn eer aangetast en nog dezelfde maand keerde hij terug aan het hoofd van een groot leger om de Vlaamse tegenstand definitief te breken. Het graafschap kwam opnieuw in opstand. Niet alleen werd de hulp van de Franse koning ingeroepen om Maximiliaan weerstand te bieden, maar ook kwam er een ware propagandamachine op gang om de opstand in de Nederlanden te ver spreiden. Luik, Luxemburg en verschillende ste den in Brabant sloten zich bij de opstand aan en men wist Maximiliaan terug te dringen. In 1488 werd er ten slotte een poging gedaan om ook de Hollandse steden tot opstand te verleiden. Een legertje nam in juni dat jaar Rotterdam en Woer den in, maar verdere successen bleven uit. In 1489 keerden de kansen voor de opstand. Met behulp van de Engelsen wist Maximiliaan enkele Vlaamse steden in te nemen en tegelijkertijd begon er een offensief in Brabant. Op 22 juli 1489 Die van der Sluys

Zeeland | 2016 | | pagina 11