Zeeland 25.2 Aankomst van aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk te Vere, 1485. Kopergravure, z.n., z.j. ZA, ZG, ZI, III-22. malen contact om samen de visserij en handel te beschermen, maar Zeeland hield letterlijk de boot af. De acties van de grafelijke steden beperkten zich voornamelijk tot de konvooiering van kleine handelsroutes, over het algemeen alleen in Zee land zelf, en voorzichtig overleg met de heerlijke steden. Van konvooiering van de vissersvloten leek al helemaal geen sprake te zijn. Heel anders lag dit bij de vloot van de opstan dige steden. Filips van Bourgondië-Beveren was heer van de belangrijkste visserssteden van Zee land, Brouwershaven, Vlissingen en Veere, en had daarom veel belang bij het zo goed mogelijk beschermen van de vissersvloten. In ieder geval in september 1488 rustte Filips dan ook drie "scepe van oirloge" uit om zijn haringvissers te beschermen. Samenwerking Aan de Zeeuwse verdeeldheid kwam in de zomer van 1489 een einde toen Filips zich om onbe kende redenen verzoende met Maximiliaan. Vrij wel tegelijkertijd gingen de Staten van Zeeland opeens in op de verzoeken tot samenwerking van Holland en in juli 1489 kwam het tot een eerste gezamenlijke vergadering. Vanaf dat moment kwam er een veel nauwere samenwerking tot stand tussen Zeeland en Holland. Hoewel het las tig is om precieze conclusies te trekken, met name omdat harde cijfers voor de jaren rond de opstand ontbreken, lijkt deze samenwerking suc ces gehad te hebben. In tegenstelling tot de Vlaamse vissersvloot, die sterk kromp tussen 1476 en 1551, was de Zeeuwse vloot in dezelfde periode gegroeid. Er werd echter niet alleen moeite gedaan om de handel en visserij te beveiligen. Juist in deze periode werden er door de steden bijzonder veel afgezanten en cadeaus gestuurd naar vertegen woordigers van buitenlandse koopliedengemeen schappen. Deze intensivering van het aanhalen van contacten was enerzijds een poging om de economie uit het slop te halen. Anderzijds zal juist het vertrek van de handelaren uit Brugge en de blokkade van Brugge vanaf 1490 nieuwe kan sen hebben geboden aan de Zeeuwen om hande laren meer permanent aan hun steden te binden. Middelburg gaf bijvoorbeeld in 1491 geschenken aan schippers en kooplieden uit Engeland, Portu gal, Catalonië, Spanje en Frankrijk. Hoewel het grotendeels buiten ons gezichts- Die van der Sluys 57

Zeeland | 2016 | | pagina 15