Zeeland 25.2 De biodiversiteit van het duinlandschap in historisch-geologisch perspectief Anton van Haperen Wind en water geven het duinlandschap van ouds her een dynamisch karakter. Tot voor kort zorgde deze dynamiek ervoor dat het steeds weer werd verjongd. Sinds het midden van de vorige eeuw is het duinlandschap echter sterk veranderd. Waar honderd jaar geleden nog sprake was van 'blin- kerds' die lagen te schitteren in de zon en zo over een afstand van meerdere kilometers zichtbaar waren, zijn de duinen nu grotendeels vastgelegd en is stuivend duinzand zeldzaam geworden. Onze kustduinen zijn bij uitstek een leefgebied voor planten en dieren van jonge successiestadia. Het verdwijnen van stuivend duinzand en de hoge depositie van stikstof hebben grote consequenties voor de zo karakteristieke flora en fauna van onze duinen. Dit artikel gaat in op het ontstaan en de belangrijkste kenmerken van het Zeeuwse en Nederlandse duinlandschap en op de veranderingen die zich daarin op dit moment voordoen. Onderdeel van een keten De Zeeuwse duinen maken deel uit van de circa duizend kilometer lange duinkust van het Franse Kanaal tot aan de noordpunt van Jutland. Op sommige plaatsen is deze keten bijna tien kilome ter breed en op andere plaatsen niet meer dan enkele tientallen tot honderden meters. De duinen worden onderbroken door zeegaten, riviermon dingen en door dijken op plaatsen waar in de afgelopen eeuwen kusterosie heeft overheerst. De Zeeuws-Vlaamse kust en de zeedijk bij Westka- pelle zijn hiervan bekende voorbeelden. De dui zend kilometer lange duinkust is geen gebied waar zich onder invloed van het klimaat alleen geleidelijke overgangen voordoen. De duinen worden gekenmerkt door plotselinge overgangen, die samenhangen met de regionale geologie en de herkomst van het zand dat de duinen vormde. Primaire duinvorming op het Verklikkerstrand (Schouwen). Dit landschap kan ontstaan dankzij de aanvoer van grote hoeveelheden zand door de ebstroom vanaf zuidoostelijk gelegen stranden, waar erosie overheerst. Zie ook de figuur op pag. 62. Foto A.M.M. van Haperen. Biodiversiteit in de duinen

Zeeland | 2016 | | pagina 17