Zeeland 25.2 dems. De ruime beschikbaarheid van deze voe dingsstoffen voor de planten heeft ervoor gezorgd dat het duinlandschap in de afgelopen decennia helemaal is dichtgegroeid (Kooijman e.a., 2010). De duinen als hot spot van biodiversiteit Het duinlandschap is een belangrijk refugium voor planten en dieren. Veel planten en dieren die nu kenmerkend zijn voor het duinlandschap, kwamen korter of langer geleden ook buiten de duinen voor in Nederland en West-Europa. Het gaat daarbij om licht- en warmteminnende soor ten die zich na de ijstijden relatief snel over het nog grotendeels onbeboste Europa hebben kun nen verspreiden. In de daaropvolgende millennia hebben deze soorten in het binnenland op veel plekken plaats moeten maken voor planten en dieren van bossen en struikgewas. Een aantal van hen heeft zich weten aan te passen en over leefde in traditionele agrarische cultuurland schappen. Met name in de laatste halve eeuw zijn veel soorten ook daar alsnog verdwenen. Het duinlandschap is daarmee de enige plek waar zij zich langdurig hebben kunnen handhaven. Dat heeft te maken met het dynamische karakter van het duinlandschap, waar erosie en sedimentatie door de zee samen met verstuiving door de wind zorgden voor een voortdurende verjonging van het duinlandschap. Plantensoorten als de duin doorn, het zonneroosje, de duinruit, het zandvi- ooltje en vele andere hadden lang geleden een veel bredere verspreiding, maar zijn op de meeste landinwaarts gelegen plekken verdwenen en heb ben zich alleen in het duinlandschap kunnen handhaven. Iets dergelijks geldt ook voor veel insecten, voor reptielen als de zandhagedis en de levendbarende hagedis en voor vogels als de tapuit en de grauwe klauwier. Veel van deze soor ten gaan echter thans ook in het duinlandschap sterk achteruit of zijn er zelfs verdwenen. Tot slot Gelukkig zijn er ook initiatieven om de biodiver siteit van het duinlandschap een impuls te geven Gefixeerd duinlandschap in de omgeving van de boswachterij Westerschouwen. Paarden houden de grasmat kort, maar desondanks ontbreekt stuivend zand. Konijnen kunnen zich in dit landschap maar moeilijk vestigen en handhaven. Foto A.M.M. van Haperen. Biodiversiteit in de duinen 67

Zeeland | 2016 | | pagina 25