mm Het grotendeels gefixeerde duinlandschap van het Zeepe bij Haamstede anno 2010. Stuivend duinzand is ook hier een zeldzaamheid geworden. Foto A.M.M. van Haperen. door herstel van duindynamiek en het tegengaan van verzuring en eutrofiëring. Zo is op de Kop van Schouwen, in het Zeepe en de Meeuwendui nen op grote schaal struweel gerooid en ruigte verwijderd om weer pionieromstandigheden te creëren. En in de zeereep van de Meeuwenduinen zal dit jaar een aantal openingen (zogenoemde kerven) worden gemaakt, zodat kalkhoudend zand meer en verder het duin in kan stuiven om daar de zuurbuffering van de bodem te herstel len. Door herstel van deze basale processen kan de kenmerkende flora en fauna van ons mooie duinlandschap ook voor komende generaties wor den behouden. Literatuur - F. Beekman, De Kop van Schouwen onder het zand. Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland. Matrijs, Utrecht 2007. - P.J.E.M van Dam, 'Rabbits swimming across borders: micro-environmental infrastructures and macro-envi ronmental change in Early Modern Holland', in: Scott G. Bruce (ed.), Ecologies and economies in medieval and early modern Europe: studies in environmental history for Richard C. Hoffmann. Brill, Leiden/Boston 2010, pp. 63-90. - A.M.M. van Haperen, Een wereld van verschil; landschap en plantengroei van de duinen op de Zeeuwse en Zuid Hollandse Eilanden. KNNV Uitgeverij, Zeist 2009. - A.M. Kooijman, A. van Hinsberg, H. Noordijk e.a., Stikstof depositie in kalkrijke en kalkarme duinen: gaat het wel zo goed? De Levende Natuur 111 (4) 2010, pp. 166-170. 68 Biodiversiteit ie de duine

Zeeland | 2016 | | pagina 26