Mammoetkiezen zeker nog in de Romeinse tijd. Op het strand van Zoutelande vond ik één compartiment van Cryp- tolepas, de soort die op de grijze walvis leeft. Het is de eerste (sub)fossiele vondst van deze soort ter wereld en ook de eerste vondst van deze soort buiten het huidige leefgebied van de grijze wal vis, de Stille Oceaan. De Atlantische populaties zijn uitgestorven; de meest recente vondst is een gedateerd bot uit de Noordzee dat ongeveer drie honderd jaar oud bleek te zijn. De vondst van deze walvispok bij Zoutelande toont aan, samen met een groot aantal subfossiele botten van de grijze walvis, verzameld in de zuidelijke Noord zee, dat er ook van deze soort een grote populatie geleefd moet hebben voor de Zeeuwse kust. Wat jammer dat ze er niet meer zijn. Jan Piet Bekker Op 5 juli 2014 werd een bijzondere vondst aan land gebracht. Tijdens de jaarlijkse bottenvis- tocht, georganiseerd door de werkgroep Geologie van het Zeeuws Genootschap, aan boord van de ZZ41 met schipper Schot aan het stuur, zat er een onderkaak van een wolharige mammoet (Mam- muthus primigenius) in de kor (foto 1). Er worden wel vaker mammoetresten aan land gebracht, maar door het gat in de onderkaak is de drijvende kracht van de kiesproductie, het kies-aanlegblok, goed te zien (foto 2). De mammoet vermaalde zijn standaardvoed- sel - grassen, kruiden en lage houtige gewassen - met in elke kaakhelft een paar effectieve molen- 1. Onderkaak van een wolharige mammoet opgevist tijdens de bottentocht op 5 juli 2014. 't Is vol van schatten

Zeeland | 2016 | | pagina 30