lengte, met 20 tot 27 lamellen. In april 2016 stond op internet zo'n kies te koop, met een gewicht van ruim vier kilo. Op de foto's 3 en 4 staan de laatste kiezen uit de bovenkaak en onderkaak van een wolharige 4a en 4b. Laatste kies uit de onderkaak van een wolharige mammoet. Boven: wangzijde. Daaronder: kauwvlak. gedurende het hele leven, zolang het kies-aanleg- blok werkte. Op enig moment ontstond op een voor de bewuste kies specifieke plaats een insnoering, zodat de kies daar eindigde en daar mee kreeg de kies in aanleg zijn eigen lengte. Elke volgende kies had steeds wat meer lamellen. Aan de hand van de laatst aangekauwde lamel is het mogelijk een schatting te maken van de leef tijd van het dier. Recente olifantachtigen, en ook de wolharige mammoet, gebruikten in een voltooid leven zes kiezen in de bovenkaak en zes in de onderkaak. Bij een pasgeboren wolharige mammoet bevatte de kroon vier tot zes lamellen en had ze een lengte van ca. 2 cm. Dit werd de eerste kies waar mee echt is gekauwd en die vervolgens afsleet. De volgende kies mat ca. 6 cm en had 6 lamellen, de derde kies had ca. 8 lamellen en bij de daarop volgende kiezen nam het aantal lamellen en ook de afmeting steeds verder toe. De laatste kies kon formidabele afmetingen krijgen, tot zo'n 30 cm mammoet afgebeeld, beide afkomstig uit de col lectie van het Genootschap. Van elke kies is het maaloppervlak en de buitenzijde afgebeeld. Het maaloppervlak van kiezen uit de bovenkaak ver toont een licht gebold oppervlak en past daarmee goed in het licht holle oppervlak van de onderkie- zen. Daarmee zijn losse kiezen, zeker de grotere exemplaren, uit boven- en onderkaak goed van elkaar te onderscheiden. De voorzijde van de kies is de kant met de lamellen die het meest zijn afgesleten. Om uit te maken of een kies aan de linkerkant dan wel rechts zat, moet gelet worden op de zijwaartse uitbolling in de lengterichting: bij de bovenkaak is de uitbolling naar de wang gekeerd, bij die van de onderkaak is de uitbolling naar de tongzijde gekeerd. Soms trad een misvorming van een kies op. Zo is er in de collectie van het Genootschap een kies waarbij het laatst aangekauwde kauwopper- vlak een hoek maakt van 48 graden met het oor spronkelijke kauwoppervlak (foto 5). Een opvol-

Zeeland | 2016 | | pagina 32