Genootschapszaken Vijftig jaar werkgroep Geologie Op 12 maart jl. hield de werkgroep Geologie een symposium om te vieren dat zij vijftig jaar gele den werd opgericht. Drie gerenommeerde lande lijke sprekers hielden voor de goedgevulde aula van de ZB (ZB| Zeeuwse Bibliotheek en Planbu reau) een voordracht en de voorzitter, P.H. de Dreu, vertelde in het kort iets over de geschiede nis van de werkgroep. De eerste spreker, dr. Salomon Kronenberg, geoloog en emeritus hoogleraar aan de Techni sche Universiteit van Delft, hield een voordracht over de verschijningsvorm van de aarde in vroe gere geologische tijdperken: 'De aarde: rood, groen en wit'. Onze planeet verandert voortdu rend, het land daalt of rijst, de zeespiegel doet net zo. Het koolstofdioxidegehalte is nooit constant geweest, soms lager en soms hoger. Soms was de aarde heel koud (wit), soms heet en vochtig (groen) of heet en droog (rood). Gebergten komen omhoog en slijten weer af. Alles is met een geolo gische bril op zeer relatief. Dr. Jelle Reumer, als hoogleraar paleontologie verbonden aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, hield een voordracht over Nederlandse fossielen die je op veel, ook onverwachte, plaatsen kunt vinden. In vogelvlucht ging hij aan de hand van fossielen door de Nederlandse geologie. Dr. Wim Backhuijs, die vroeger colleges Geschiedenis van de natuurwetenschappen gaf aan Wageningen Universiteit en Research, hield voor de aanwezigen, haast allemaal liefhebbers en verzamelaars, een humoristische en relative rende voordracht over verzamelaars, verzamelen en verzamelingen en filosofeerde erover wat er later van ieders verzameling terecht zou komen. Laten we eerlijk zijn, zei hij, we verzamelen voor onszelf en later is niemand meer in uw noeste vlijt en in uw verzameling geïnteresseerd, op hooguit een enkele verzameling na, waar Natura- lis of een ander museum wellicht belangstelling voor heeft. Uiteindelijk, maar hij sprak het net niet uit, is het wellicht ook iets om aan te denken: de schelpen gewoon weer op het strand uit strooien. Na afloop was dat onder de aanwezigen wel een onderwerp. Na de lezingen werd het jubileumboek van de werkgroep gepresenteerd. De inleiders kregen een exemplaar, evenals de eindredacteur Harry Raad, die voor al zijn werk flink in het zonnetje gezet werd. Na afloop was er een gezellig samenzijn. Gerard Heerebout In memoriam Eric-Jan Weterings Op 12 maart jl. overleed onze redacteur drs. Eric-Jan Weterings; hij werd slechts 55 jaar. Eric-Jan tobde al langer met zijn gezondheid en dat was ook de reden waarom hij enige jaren geleden zijn hoofdredacteurschap beëin digde. Het leek de goede kant op te gaan en we waren blij dat hij vorig jaar weer tot de redac tie kon toetreden, ditmaal als 'boekenredac- teur'. Zelf besprak hij graag (auto)biografieën, een genre dat zijn speciale belangstelling had. Daarnaast nam hij de verslaglegging van rele vante activiteiten binnen het Genootschap voor zijn rekening. In deze laatste activiteit was zijn vroegere journalistieke werk goed zichtbaar. Helaas kreeg hij eind vorig jaar weer pro blemen met zijn gezondheid, die uiteindelijk geleid hebben tot zijn overlijden. Op zijn begrafenis was de redactie vertegenwoordigd om daar afscheid van hem te nemen. Wij zijn Eric-Jan erkentelijk voor het vele werk dat hij, eerst als hoofdredacteur, later als 'boekenredacteur' en chroniqueur van het Genootschap, voor ons tijdschrift en daarmee voor het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, heeft verricht. De redactie 76 Genuotschapszake

Zeeland | 2016 | | pagina 34