Zeeland 25.2 Aanwinsten juni G.G. Trimpe Burger-Mekking In De Vrije Fries, het jaarboek van het Koninklijk Fries Genootschap en de Fryske Akademy 2015, krijgen we een breed scala aan artikelen over het lange en afwisselende verleden van Friesland. I. Noordhof schrijft over de relatie tussen mens en dier, in de bijzondere omgeving van het Terschellings duingebied, dat gemeenschappelijk gebruikt wordt. Na de oprichting van de Franeker universiteit in 1585 door stadhouder Willem Lodewijk, behield de universiteit een nauwe band met de Friese Nassaus. Verschillende studenten van prinselijken bloede studeerden hier. S. Sybrandy bespreekt de oraties ter verwelko ming van de prinsen, gehouden door hoogleraren in de welsprekendheid. S. ten Hoeve schetst een beeld van een virtu oos beeldhouwer, Johannes George Hempel. Deze Duitse beeldhouwer heeft prachtig werk nagela ten, vervaardigd in de tweede helft van de acht tiende eeuw, in de weelderige stijl van het rococo, soms gecombineerd met elementen van de strakke Lodewijk XVI-stijl. De Oudheidkundige kring De Vier Ambachten uit Hulst gaf een bijzonder jaarboek 2014-2015 uit, De Hattinga's. Predikanten, geneesheren, bestuur ders en vooral kaartenmakers, hun geschiedenis en betekenis voor Hulst en Hulsterambacht. Wil lem Tiberius en zijn zonen Anthony en David hebben naam gemaakt in de geschiedenis van de Nederlandse cartografie. Als kaartenmakers waren ze actief in een, voor die tijd, groot gebied. Behalve van het Hulsterambacht maakten zij kaarten van de Zeeuwse eilanden, de Atlas van Staats-Vlaanderen en die van Staats-Brabant en van gebieden ten zuiden van Hulst. Ook hun ves tingplans getuigen van vakmanschap. In het boek is een uitgebreide familiekroniek opgeno men, beginnend in het zestiende-eeuwse Fries land en eindigend bij de huidige generaties. Ook de vrouwen waarmee de Hattinga's trouwden zijn opgenomen. De eerste cartograaf Hattinga, die tevens arts was, is Willem Tiberius. Hij promo veerde op een proefschrift over de pest, maar heeft zijn bekendheid toch te danken aan de kaartenmakerij. Zoon David Willem Coutry heeft drie door hem met de hand gevulde boeken nage laten, op zijn Teyken-boek wordt nader ingegaan. Het was een avontuurlijke knaap, die in 1755 het kwakkelende vaderland verliet om zijn geluk te beproeven in de kolonie Berbice. Hij ontmoette nogal wat tegenslag en kwam als een berooid man terug in Hulst. Ook zijn activiteiten als land meter in Hulsterambacht komen aan de orde. De enige dochter van David Hattinga trouwde met de uit Utrecht afkomstige Jan Wormerus Raven. De nog levende Hattinga's stammen van dit echtpaar af. Naast de persoonlijke portretten van de leden van de familie Hattinga krijgen we een levendig beeld van de sociaal-culturele, religieuze en landschappelijke aspecten van het dagelijks leven in het gebied van de Vier Ambachten ten tijde van de Zeeuwse cartografen. (Zie ook de boekbe spreking in dit nummer, red.) Holland, historisch tijdschrift (2016, 1) is een the manummer, Joods in Holland. De voornaamste joodse instituties waren gevestigd in Amsterdam en toonaangevende rabbijnen, joodse bestuurders en intellectuelen woonden daar. Joden buiten Amsterdam waren geen eenvormige groep, maar hadden vaak eigen lokale en regionale identitei ten. In dit nummer willen de auteurs vanuit de invalshoek van het gewest Holland de diversiteit zichtbaar maken. Amsterdamse, Haagse en Rot terdamse joden hadden elk hun eigen kleur ter wijl ook joden op het platteland zich uiteenlopend ontwikkelden. B. Wallet schrijft 'Regionale struc turen en ideologische debatten', waarin hij de opzet van een ressortale structuur duidelijk maakt en zich voornamelijk richt op het synago gaal ressort Rotterdam (1900-1917). H. Looijesteijn behandelt de geschiedenis van het 'geslacht Suasso, 1654-1818', een van de rijk ste joodse geslachten in de Republiek. Zij werden steunpilaren van de Portugees-joodse gemeen schappen in Amsterdam en Den Haag. Hun geschiedenis laat zien hoe Portugese immigranten zich ontwikkelden tot joodse Nederlanders. De integratie van joden in Amsterdam, Rot- aanwinsten 77

Zeeland | 2016 | | pagina 35