Zeeland 25.2 van inkomsten ging zoeken. Tijdens de industri- ele revolutie ging de thuisarbeid echter weer ver loren en deden de klompenfabrieken hun intrede. Door slechte werkomstandigheden en lage lonen braken stakingen uit, en tijdens de eerste stakin gen in Noord-Frankrijk werden klompen in de textielmachines gegooid om die te laten stilval len. Het Franse woord voor klomp is sabot, van daar het woord saboteren. Nu is de klomp erkend als Europees veiligheidsschoeisel, maar de econo mische betekenis van de klompenindustrie is nagenoeg verdwenen. Er zijn nog een paar bedrij ven in Vlaanderen en Nederland, maar die leven voor meer dan 90 procent van de 'souvenirklomp'. Van A. Verstraeten is het artikel 'Wase en Vlaamse mezenvangers in het veld en de folklore, in Europees perspectief'. In deze tijd is het ondenkbaar mezen te vangen voor de kooi of de braadpan, maar tot het eind van de negentiende eeuw was dit een landelijke activiteit in het Waasland. Voor het vangen van vogels werden allerlei middelen gebruikt, zoals vallen, klem men, netten, lokfluitjes en vogellijm. Vaak scha kelde men gekooide of vastgebonden lokvogels in en de uil werd door mezenvangers regelmatig gebruikt. Hij werd vastgebonden op een paaltje en soms door een koordje met de mezenvanger verbonden. Als de mezenvanger aan het koordje trok verloor de uil zijn evenwicht en begon wild te fladderen, wat veel plagende vogels aantrok. Om de mezen te vangen gebruikte men dan een lijmstok. In een lange stok of bezemsteel boorde men gaatjes waarin takjes met lijm werden gesto ken. Als de fladderende vogeltjes even wilden rusten op zo'n takje plakten ze vast en kon de vanger ze 'plukken'. Om vogellijm te maken werd al bij de Romeinen, maar ook in veel Europese landen tot in de vorige eeuw, maretak gebruikt. In 1873 werd in België het vangen van mezen en andere insectenetende vogels wettelijk verboden, maar in Zuid-Frankrijk ving men - in strijd met de Europese Vogelrichtlijn - nog in 2011 vogels met lijmstokken. In Catalonië is dit zelfs toege staan door de regionale regering en de Franse regering heeft de vogelvangst met lijmstokken tot Detail van een 'mozaïek van de jacht' met een uil op een zit- stok omgeven door pestende kleine vogels. Sommige hangen al aan de lijmstok. Uit: Jaarboek 2015 van de Koninklijke Oud heidkundige Kring van het Land van Waes. een "met uitsterven bedreigde traditie" verklaard. In het Waasland bleef de mezenvangst het meest bekend door de gilden, maatschappijen of socië teiten van mezenvangers. De leden van zo'n groep droegen vaak een uniform, marcheerden met een vlag, terwijl klaroenblazers en tromme laars zorgden voor de muzikale begeleiding. Een groep van dertig of meer mezenvangers trok er met uil en lijmstokken zo op uit, om na het van gen in de herberg de bloemetjes buiten te zetten. De auteur bespreekt verschillende verenigingen met hun doelstellingen en ledensamenstelling. Ook een jaarboek van het Historisch Genootschap

Zeeland | 2016 | | pagina 37