Zeeland 25.2 Boekbesprekingen Adwin de Kluyver, Terug uit de witte hel. Hoe poolreiziger Sjef van Dongen een nationale held werd, Balans, Amsterdam 2015, 320 pp., ill., foto's, krt., tek. ISBN 978-94-600-3074-1. 19,95; Michelle van Dijk, Sjef van Dongen. Nederlandse poolheld. Een reconstructie op basis van brieven en dagboeken, Lectura Cultura, Amsterdam 2015, 120 pp., ill., krt., foto's. ISBN 978-90-8213-542 8. 19,95 Doorgaans gebeurt het alleen bij jubilea en her denkingsjaren dat meerdere studies over het zelfde onderwerp tegelijkertijd het levenslicht zien. Hiervan was echter geen sprake bij het ver schijnen in het najaar van 2015 van twee studies over het leven van 'poolheld' Sjef van Dongen, in Zeeland vooral bekend als burgemeester van Aar denburg. Van de hand van Adwin de Kluyver verscheen de biografie Terug uit de witte hel over de heldenstatus van Van Dongen. De Kluyver is historicus en journalist, gespecialiseerd in de cultuurgeschiedenis van poolreizen. Voor de VPRO-radio maakte hij een documentaire over de ramp met het luchtschip Italia. Vrijwel tegelijkertijd verscheen van Michelle van Dijk Sjef van Dongen. Nederlandse poolheld. Van Dijk is gids, expeditieleider en campingeige naar op Spitsbergen. Ze woonde en werkte in Zweden en IJsland en op diverse arctische en antarctische eilanden. Haar boek is gebaseerd op onderzoek dat in 2013 aan het Arctisch centrum van de Universiteit Groningen werd uitgevoerd. Van Dijks werk is dan ook een omgewerkte scrip tie die vooral is geschreven op basis van de dag boeken van Van Dongen zonder dat deze kritisch tegen het licht gehouden zijn. Het boek is een egodocument over de pooltocht, voorzien van dagboekfragmenten, prachtige foto's, telegram men en kranten- en tijdschriftenpagina's uit de jaren twintig, maar het bronnenmateriaal wordt gepresenteerd zonder dat daar een oordeel over wordt geveld; dat mag de lezer zelf doen. Het is dan ook vrijwel onmogelijk om de boeken met elkaar te vergelijken; De Kluyver zet in zijn zeer lezenswaardige biografie de bronnen namelijk Sjef van Dongen, zijn moeder, twee broers en twee zussen arri veerden op 27 september 1923 met het stoomschip Ameland op Spitsbergen. Foto uit: Van Dijk, Sjef van Dongen. wél tegen elkaar af en komt zo tot onthutsende ontdekkingen. Zo blijkt de foto die bij beide boe ken de omslag siert niet Van Dongen te tonen maar de Zweed Belgrim, iets dat Van Dijk ont gaan is. De lezer herkent in De Kluyver meteen de schrijver doordat hij in de proloog de held naar voren haalt op het toppunt van zijn roem als hij in 1928 op het Maasstation in Rotterdam aan komt. Dan volgt het verhaal in vier delen. Het eerste deel, 'Naar de witte hel', gaat over het ver trek naar Spitsbergen en de uiteindelijke red dingsactie. Het tweede deel heet 'Terug' en han delt over de reis huiswaarts vanaf Spitsbergen. Het derde hoofdstuk, 'Een held in 1928', gaat over de heldenontvangst van Sjef van Dongen. en met 'Na de witte hel' wordt het boek afgesloten met het leven van Sjef van Dongen na zijn terug komst. Ook zijn een epiloog, notenapparaat, bibliografie, illustratieverantwoording en perso nenregister toegevoegd. Pluspunt bij Van Dijk is dat zij in de bijlage enkele duidelijke kaarten van Spitsbergen en Van Dongens route over het ijs boven Noordoostland heeft laten opnemen, iets dat in het boek van De Kluyver node ontbreekt. Daar waar Van Dijk Sjef van Dongens reputa- Boekbesprekingen 81

Zeeland | 2016 | | pagina 39