Sj ef van jongen trs vajvQIU5 CohfEcnoHEOv Uofcuo De Oosterhoutse snoepfabrikant Smits-Van Gils bracht een Sj ef van Dongen Ice Peppermint op de markt. Foto uit: Van Dijk, Sjef van Dongen. op te zoeken. De twee mannen met één slede en een aantal honden hadden net genoeg proviand voor zichzelf. Dat ze op die manier een groep van negen personen van het ijs hadden moeten redden was een even absurde als onmogelijke onderne ming waar ze kennelijk niet over hadden nage dacht. Zodra Sora en Van Dongen het ijs betraden was van een reddingsactie dan ook geen sprake meer; ze moesten zelf gered worden, ook al wis ten ze nog wel de van god verlaten plaats te bereiken waar de zeppelin zou zijn neergestort. Ze hielden zich aanvankelijk in leven met het doden en opeten van hun sledehonden. Met meer geluk dan wijsheid wisten ze een eilandje te bereiken waar ze een dag nadat de overlevenden van de Italia waren gered, alsnog werden opge merkt door twee Zweedse piloten. Ze konden wor den opgepikt en werden met het vliegtuig aan boord van de Citta di Milano teruggebracht. De ramp met de Italia kostte zestien mensen het leven, evenveel redders als expeditieleden, waar mee beide operaties als jammerlijke mislukkingen de boeken in konden. In Nederland werd Sjef van Dongen echter als een held beschouwd. Journalist Schiphorst van het geïllustreerde tijdschrift Het Leven rook zijn kans en reisde naar Tromso, de nieuwe held tege moet. Niet lang daarna werd Van Dongen - in pyjama zwaaiend vanuit het openstaande raam - door duizenden begroet op het Rotterdamse Maasstation. Hij verkocht zijn naam aan Liga en onder verwijzing naar de kersverse poolheld werd Ice Peppermint op de markt gebracht. Schiphorst zorgde er als co-auteur - want Van Dongen dic teerde de teksten - voor dat nog datzelfde jaar het relaas van de reddingstocht en het verblijf op Spitsbergen werd gepubliceerd. Juist voor Sinter klaas verscheen Vijfjaar in ijs en sneeuw. Dit boek werd nog gevolgd door het jeugdboek Een Hollandsche jongen in het hooge Noorden. In plaats van in te gaan op het aanbod van de firma Nespico voor een royale studiebeurs van 2.400 gulden per jaar - iets dat Van Dijk wel meldt, maar De Kluyver niet - stortte Sjef zich in het lezingencircuit en na verloop van tijd kreeg hij een betrekking aangeboden als vertegenwoor diger bij koekjesfabrikant Liga. Ondertussen begon er kritiek te komen op Van Dongens behandeling van de poolhonden tijdens de spraakmakende reddingsactie. De beschuldigin gen bleken al snel ongefundeerd, maar het vreemde is dat Sjef ze weerlegde met leugens. En hij bleef liegen. In 1929 ontmoette hij op een van zijn reizen als Liga-vertegenwoordiger in Oostburg Sylvia Bonte. Ze trouwden en tot 1933 bleven ze bij Sjefs ouders in Vught wonen. Sjef knoopte ondertussen banden aan met Wouter Lutkie, een voormalige priester die nauwe contacten onderhield met Mus solini en het Italiaanse fascisme steunde. Hij werd, zij het kortstondig, lid van de fascistische ANFB, een middenstandspartij die overigens fel tegen rassenpolitiek was. Inmiddels naar Oost burg verhuisd verzweeg Sjef dit kortstondige ver leden toen hij zich in 1943 bij de OD aanmeldde. Na de oorlog zou hij heldenverhalen ophangen over zijn deelname aan een overval op het distri butiekantoor in Oostburg, het bieden van onder dak aan onderduikers, een daarmee verband hou dende vlucht voor de Duitsers en een bomaanslag door de Duitsers op zijn woning (in feite een luchtaanval door de Engelsen), terwijl zijn rol in de betrekkelijk korte periode tot aan de bevrij ding in feite zeer bescheiden was geweest. Direct

Zeeland | 2016 | | pagina 41