na de bevrijding werd Sjef van Dongen door het Militair Gezag aangesteld als interim-burgemees ter van Aardenburg en Oostburg en in 1945 werd hij, nadat hij over zijn opleiding had gelogen, burgemeester van Aardenburg. In Aardenburg wist hij een succesvol woningbouwprogramma op te zetten met het aantrekken van financiers. Hij werd lid van de KVP en ging de politiek in. In 1956 kwam hij voor die partij in de Tweede Kamer. Daar zou hij enkele voor Zeeland belang rijke voorstellen lanceren, onder meer met betrekking tot de Deltawet. In 1962 werd hij ook nog gedeputeerde in het provinciebestuur. In 1970 nam Sjef op 64-jarige leeftijd afscheid van het openbaar bestuur. Op 15 maart 1973 overleed hij aan de gevolgen van een hersenbloeding. Door alle bronnen tegenover elkaar te plaat sen en de zaken van meerdere kanten te belichten is De Kluyver erin geslaagd een ontluisterend beeld te schetsen van de vroege carrière van Sjef van Dongen. Helaas komt de positieve zijde, die van diens burgemeesterschap, hierbij slechts in enkele pagina's aan de orde. Het prettige van De Kluyver is dat hij Sjef van Dongen in het perspec tief van zijn tijd plaatst door uit te wijden over andere poolreizen, het heldendom of althans het creëren daarvan door de media, en de nevenlig- gende motieven van de betrokken personen. Op het moment dat je het gevoel krijgt dat De Kluy- ver te ver van zijn onderwerp afdwaalt, sleept hij je weer meteen het verhaal in. Bij Van Dijk is het storend dat zij, met alle poolkennis die ze bezit, niet meer heeft gedaan om de weersomstandighe den en de conditie van het ijs tijdens de reddings actie te beschrijven. De Kluyver heeft een mee slepend en ontnuchterend relaas geschreven waaraan zeer gedegen bronnenonderzoek ten grondslag ligt. Het fraaier uitgegeven documen taire relaas, voorzien van vele foto's en histori sche (dagboek)fragmenten, van Van Dijk heeft een geheel andere indeling. Daar is niets mis mee, maar het vereist van de lezer wel enige voorken nis van het onderwerp. Johan Francke Harry Raad (red.), Zeeuwse strandfossielen. Fauna Zeelandica in de oertijd. Fossielengids uitgegeven bij het 50-jarig jubileum van de werkgroep Geolo gie KZGW 1966-2016. Uitgegeven door de werk groep Geologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2016, 144 pagi na's, soft cover, geen ISBN. Te bestellen bij de werkgroep voor 19,50 De werkgroep Geologie van het Genootschap is een heel actieve werkgroep met elk jaar veel bij - eenkomsten, een eigen website en een fraai blad. Tijdens de goedbezochte bijeenkomsten wordt meegebracht materiaal bekeken en besproken en worden lezingen gehouden. De leden gaan veel, soms in werkgroepverband, op excursie. De werk groep leeft. Net jammer dat zoveel leden van de werkgroep geen lid van het Genootschap zijn, waardoor de werkgroep toch wat in de marge van het Genootschap functioneert. Wat er ook van zij, de werkgroep bestaat dit jaar vijftig jaar en hield op 12 maart een boei ende studiemiddag. Daar werd het hier besproken boek gepresenteerd. Eerder, in 2010, verscheen, met inzet van heel veel leden van de werkgroep en in samenwerking met medewerkers van Natu- ralis, een fors boek: De fossiele schelpen van de Nederlandse kust. Hierin worden de schelpen (tweekleppigen) behandeld. Het is een weten schappelijk werk. Aan het vervolgdeel met alle hoorns wordt door de leden van de werkgroep hard gewerkt. In het hier besproken boek worden de meest voorkomende fossiele schelpen (in totaal 136 soorten) afgebeeld en besproken, zowel de twee- kleppigen als hoorns. De foto's zijn heel goed en de tekst per soort is kort en zakelijk. Bewust is ervoor gekozen de kleine soorten niet te behande len; studie daarvan is ingewikkelder en vaak is er een binoculair nodig. Op het strand vind je natuurlijk niet alleen schelpen, recent en fossiel. Het strand van Cad- zand is bekend vanwege zijn haaientanden. Deze komen ook uitgebreid in het boek aan de orde. Net zoals tanden en botten van grote zoogdieren,

Zeeland | 2016 | | pagina 42